Steam Yüklü Oyunu Yeniden Yüklemek İstiyor Sorunu (Çözüm)

Steam Yüklü Oyunu Yeniden Yüklemek İstiyor Sorunu (Çözüm)
1/10 - (1 vote)

Steam bilgisayara yüklü olan oyunu yüklü değilmiş gibi görüyor ve yeniden yükleme istiyor sorunu nasıl çözülür hemen anlatmaya başlayalım.

Öncelikle sorunun ne olduğunu anlatmakla başlayalım: Genellikle oynadığınız sırada bilgisayarın kapanmasıyla Steam yüklü olan oyunu yüklü değilmiş gibi görmeye başlıyor. Bir daha bilgisayarı açtığınızda Steam sizden oyunu tekrar yüklemenizi istiyor. Ancak dosyaların tamamı olduğu yerde duruyor. Dosyalar silinmemiş.

Sorun genellikle CS:GO, Black Desert Online gibi online oyunlarda görünüyor. Özellikle bu tür oyunların boyutları yüksek olduğu için siz de oyunu tekrar indirmemek istiyor olabilirsiniz. Eğer sizin de sorununuz buysa doğru yere geldiniz.

Çözüm

Sorunun kaynağı appmanifest isimli bir dosya. Bu dosyayı steam’in yüklü olduğu klasörün içinde steamapps klasöründe bulabilirsiniz. Eğer hiç değiştirmediyseniz klasör adresi burasıdır: C:\Program Files (x86)\Steam\steamapps

Değiştirdiyseniz kendi steam dosyanızdan steamapps içine girerek tüm appmanifest dosyalarını görebilirsiniz. İşte bu dosyanın içinde sizin oyununuzun giriş bilgileri silinmiş olduğu için steam yeniden indirmenizi istemektedir.

Şimdi yapmamız gereken istediğiniz oyunun appmanifest dosyasını düzenlemek. Ancak appmanifest dosyalarının yanında oyun id kodları yazmaktadır. Eğer oyununuzun id kodunu bilmiyorsanız hemen steamdb adresine gidin ve istediğiniz oyunun ismini yazın.

Burada gördüğünüz yerde oyunun id kodu yazmaktadır. Bu koda sahip appmanifest dosyasını bulun. Örneğin CS:GO için “appmanifest_730.acf” isimli dosyayı bulun.

Dosyayı bulduktan sonra sağ tıklayın ve birlikte aç diyerek not belgesi seçeneğini seçin:

Muhtemelen içi boş olacaktır (ki sorun buradan kaynaklanıyor). Şimdi o dosyanın içini dolduracağız. Bunu yapmak için sizin id kodlarınız ve oyunun kendi id kodları gerekmektedir. Oyun kodlarını steamdb üzerinde bulacağız. Kendi id kodlarınızı da oyununuzu indirerek alacağız.

Öncelikle oyunun yüklü olduğu dosyayı kopyalayarak başka bir klasöre atın. Eğer bilmiyorsanız steam oyunları C:\Program Files (x86)\Steam\steamapps\common dosyası içine yükler. Buradan istediğiniz oyunu kopyalayarak başlayabilirsiniz.

Oyunun kopyalanması bittikten sonra steam’i açarak oyununuzu yüklemeye başlatın. Appmanifest dosyası dolduğunda (birkaç saniye sürecektir) ise yüklemeyi durdurun appmanifest dosyasını kopyalayın ve kaybetmeyeceğiniz bir yere yapıştırın.

Steam’den oyununuzu kaldırın ve Steam’den oturumunuzu kapatmadan tam çıkış yapın (steam otomatik ayarlarda ise x tuşuna bastığınızda sadece arkaplana atılır. Görev çubuğundan tam çıkış yapabilirsiniz.)

Şimdi oyununuzu geri C:\Program Files (x86)\Steam\steamapps\common adresine (veya kendi steam dosyalarınızın bulunduğu steamapps\common adresine) yapıştırın.

Yapıştırma bittikten sonra appmanifest dosyasını da geri yerine yapıştırın ve not belgesi ile açın. Şimdi düzenlemeleri yapmaya başlayalım.

Bilgisayarınıza yüklü olan başka bir oyunun appmanifest dosyasını da not belgesi ile açın. Sırası ile değiştirilecek yerler.

Kendi oyununuzda “LastUpdated” “0” şeklinde bir yazı bulunmaktadır. 0 sayısını diğer oyundaki “LastUpdated” yazısının sağında yazan sayı ile değiştirin.

Kendi oyununuzda “UpdateResult” “2” şeklinde bir yazı bulunmaktadır. 2 yerine başka bir sayı da yazıyor olabilir. Silerek “0” (sıfır) yazın.

Kendi oyununuzda “SizeOnDisk” “0” şeklinde bir yazı bulunmaktadır. 0’ı silerek yerine C:\Program Files (x86)\Steam\steamapps\common adresindeki oyununuzun klasörüne sağ tıklayarak özellikler kısmına gelin ve resimde gördüğünüz yerde parantez içinde yazan sayıyı, noktasız bir şekilde yazın. (Örneğin buradaki örnek için “3079844128” yazın)

resimde common dosyasının boyutu verilmiş ancak siz kendi oyununuzun boyutunu yazın

Bundan sonra steamdb adresinde girdiğiniz oyununuz adresine bakarak devam edeceğiz. Burada biraz aşağı inerek Depots kısmına gelin.

Kendi oyun türünüzün başındaki sayıya tıklayın (appmanifest dosyası içinde “StagedDepots” “InstalledDepots” veya “MountedDepots” kısmında bu sayı yazmaktadır, yazmayadabilir).

Bu sayfaya geleceksiniz. Buradan appmanifest dosyasına geri dönerek devam edelim.

Kendi oyununuzda “buildid” “0” şeklinde bir yazı bulunmaktadır. 0 sayısı yerine burada yazan buildid kodunu girin.

Kendi oyununuzda “BytesDownloaded” “0” şeklinde bir yazı bulunmaktadır. 0 sayısı yerine “BytesToDownload” yazısının sağında yazan sayıyı girin.

Bundan sonrası dlc kurup kurmadığınıza göre değişiklik gösterebilir. Biz dlc’siz olarak devam edelim.

“InstalledDepots”
{
}

kısmının yerine:

“InstalledDepots”
{
“0”
{
“manifest” “0”
}
}

yazın. Birinci 0 (sıfır) yerine Depot ID kısmında yazan sayıyı,

İkinci 0 (sıfır) yerine Manifest ID kısmında yazan sayıyı yazın.

“MountedDepots”
{
}

içine ise

“MountedDepots”
{
“0” “0”
}

yazın. Yine birinci 0 yerine Depot ID, ikinci 0 yerine Manifest ID sayılarını yazarak dosyayı kapatın, kaydedin.

Bilgisayarınızı yeniden başlatabilirsiniz veya direkt steam’i açabilirsiniz. Oyununuz neredeyse yüklenmiş bir şeklinde (“30,0 GB/30,0 GB yüklemeye devam edin” gibi) görünmekte ise yüklemeye devam et seçeneğine tıklayın. Oyun oynanabilir hale geldiyse başarılı bir şekilde tamamlamışsınız demektir. İyi oyunlar.

Belph IV

Belph IV

Bir şey deniyorum...
Subscribe
Bildir
guest

15 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
gökay
gökay
2 yıl önce

orginde buna benzer hata veriyor. güncelleme yaptım oyunu oynadım uydum. sabah kalktığımda güncelleme var sandım yine bi baktım 46gb indir diyor.

LordCommander00
LordCommander00
2 yıl önce

müko

uğur
uğur
2 yıl önce

Fifa 21 de aynı sorunu yaşıyorum ve sorunum çözülmedi yaptıgımda ama bazı yerler bende yoktu lütfen yardım eder misiniz?app manifest için

uğur
uğur
2 yıl önce
Reply to  Belph IV

bu sefer oyunu açılıyor siyah ekranda kalıyor ilerlemiyor bazende oyun arka planda çalışıyor bunlar için yardım lazım

Ugur
Ugur
2 yıl önce
Reply to  Belph IV

bendeki appmanifestte olmayan yerler bunlar mesela:
“MountedDepots”
{
}

içine ise

“MountedDepots”
{
“0” “0”
}

iskender
iskender
2 yıl önce
Reply to  Ugur

o kısım bende de yoktu bir şey yapmadan boş bıraktım oldu. Sorunum çözüldü. sadece olanları düzelterek dene.

Uğur
Uğur
2 yıl önce

Artık buda olmuyor play tıklıyorum açılıyor galiba ama bu seferde arka planda açılıyor görev yöneticisinden bakıyorum oyunun exe si orada açık duruyor steamda oyun dosyalarının bütünlüğünü dogrula dedigimde ise oyunu 36 gb falan bastan indirmeye baslıyor ben formattan once sıkıntısız oynuyordum ya acaba ben oyunu basta ultimate sürümünü indirdim sonra champions sürümüne gectim sürüm degistikten sonra hicbir dosya indirmeden sıkıntısız oynamıstım ama ultimate sürümün steam hesabı baskaydı bunlarla bir alakası var mı acaba cok merak ediyorum origine mi steama mı ne danısmıstım alakası yok bir daha bastan indirmeye gerek yok demisti

Ugur
Ugur
2 yıl önce
Reply to  Belph IV

biemedim valla oyun dosyalari bende var ama steama dosya butunlugunu dogrula dedigimde yan tarafta 36 gb gozukuyor ve indirmeye basliyor artik ne kadar indirecek allah bilir ben bi wifi buliyimde bir yerden anca ole yapiyim steam ilede gorusme halindeyiz

ugur
ugur
2 yıl önce

Steam teknik destek sabit diskte problem olabilir diyor ne alakaysa artik