Boş Zamanlar İçin Oyun Tavsiyeleri: Portal 2

Boş Zamanlar İçin Oyun Tavsiyeleri: Portal 2
Bu Yazıyı Puanlayın

Çıkışının üzerinden 9 yıl gibi uzun bir zaman geçmiş olmasına rağmen oyunu yeni oynadım ve okumak isteyenler için biraz hikayesinden bahsedeyim dedim. Böylece benzer tarzı sevenler için güzel bir öneri olabileceği düşüncesindeyim.

Yine de genellikle bu tarz yazıları oyunu bitirdikten sonra da okuyanların çok fazla olduğu için yazının içinde spoiler de olacak. Ancak bu yazının kaliteli bir inceleme yazısı olacağını asla iddia edemem. Sadece kişisel fikirlerimden oluşan bir yazı yazma düşüncesindeyim.

Öncelikle Portal’ın ilk oyununu oldukça uzun zaman önce oynamıştım ve o zamanlar Steam vb. platformlar çok yaygın olmadığı için Portal 2’yi de korsan yollarla oynamaya çalışmış ancak başaramamıştım. Şimdi ise Portal 2’yi bir indirim zamanında aldım ve uzun bir bekleyişin ardından oynamaya başladım.

Buradan itibaren eğer Portal oyununu oynamadıysanız o seri için spoiler içeren yazılar yer alacaktır. Ancak şimdilik Portal 2 için bir spoiler yok.

Oyuna bir odada küçük bir eğitim bölümü ile başlıyoruz. Dışarıdan bir ses ne yapmamız gerektiği yönünde bizi bilgilendiriyor. Hangi tuşlara basmamız gerektiğini anlatıyor. Kısa zaman sonra bizimle konuşmaya başlayan bir robotla etkileşime girmeye başlıyoruz. Robot bir ray üzerinde hareket ediyor ve çoğunlukla bizim görmediğimiz alanda bu ray.

Arkadaşınız Olan Robot

Neyse, robotun gelişi ile birlikte bizim odamız da hareket etmeye başlıyor ve etraf dökülüyor. En sonunda geçen bölümde kaçtığımız tesisin içine zor yolla geri giriş yapıyoruz ve birkaç küçük testin ardından geçen oyunda yendiğimiz robotun, ki kendisi tesisin beyni diyebileceğimiz bir robot, yeniden uyanmasını ve bizi esir almasını izliyoruz.

Geçen oyundan düşmanımız olan tesisin beyni

Ardından ilk oyunda yer alan testler yeniden başlıyor ancak çoğunlukla çökmüş bir tesisin içindeyiz. Geçen oyunun o steril ortamından eser yok. Her şey ilk bölüme benzer bir şekilde giderken arkadaşımız olan robot arada bir beyin olan robotun göremeyeceği ara bölgelerde bize sesleniyor ve yakında kaçmaya başlayacağımızı söylüyor.

Çökmüş Tesis

Bu noktadan itibaren Portal 2 ile ilgili de spoiler bulunmaktadır. Aşağıda spoilersiz bölge diye bir başlık olacaktır. İsteyenler oradan devam edebilir.

Testler devam ederken arkadaşımız olan robot bize bir kaçış imkanı sağlıyor ve onunla birlikte kaçmaya başlıyoruz. Oyun normalde 9 bölümden oluşmasına rağmen ben genel olarak gördüğüm 5 olay şeklinde gideceğim, şimdiden söyleyeyim. Bu noktadan itibaren ikinci olay başlıyor. Yani ilk kaçış ve boss’un karşısına çıkış.

Boss’un, beynin, karşısına çıktığımızda arkadaşımızı onun yerine takarak sorunlarımızdan kurtuluyoruz. Derken, arkadaşımız elde ettiği güçle birlikte kafayı yiyor ve bizim sadece bir denek olduğumuzu o da düşünmeye başlıyor.

Ve ardından büyük düşüş başlıyor. 4 veya 5bin metre aşağı düşüyoruz ve bununla birlikte 3 olay başlıyor, çıkış. Eski arkadaşımıza karşı çıkabilmek için tesisin içinde devasa boyutlardaki boşluklardan yukarı çıkmaya başlıyoruz. Bu noktada oyunun bize hiçbir şey söylememesi hem oyunu gıcık hale, hem de tatmin edici hale getirmiş.

Gıcık çünkü bulmacayı çözmek için 1-2 dakika harcarken nereye gitmeniz gerektiğini bulmak için 10-15 dakika harcıyorsunuz. Ve bu durumda size bazen yorabiliyor. Tatmin edici çünkü yolu bulup bir adım daha yukarı yükseldiğinizde oldukça memnun kalıyorsunuz.

Bu olay sırasında ayrıca ilk deneklerin maruz kaldığı deneylerle de karşılaşıyorsunuz. O testleri sizin de çözmeniz gerekiyor. Ardından bir patatesin içine hapsedilmiş eski düşmanınızla karşılaşıyorsunuz ve çıkış yolunda size yardım etmeye başlıyor. Aynı zamanda bu yolculuk sırasında kendi geçmişi hakkında da bilgiler ediniyor.

En yukarı çıktığınızda da 4. olay başlıyor, eski arkadaşınızın testleri. Devasa bir boşluğun içinde sallanan platformlarda eski arkadaşınızın, çok da becerikli bir şekilde yapamadığı ancak elbette zorlayıcı, testleri ile karşılaşıyorsunuz ve bunları çözmeniz gerekiyor.

Bu sırada eski düşmanınız size arkadaşınızı nasıl yenebileceğinizi anlatıyor ve 5. olay başlıyor, ikinci kaçış. Eski arkadaşınızın testlerinden kaçarak ona doğru ilerlemeye başlıyorsunuz. Sizi öldürmeye çalışıyor, ve hızlı değilseniz bir iki kere başarıyor da. Uçurumun kenarından, devasa boşluklardan, karşınızda bulunan robot ordularından kaçtıktan sonra eski arkadaşınızın yanına ulaşıyorsunuz.

Ve son boss’la savaş başlıyor. Üç aşamalı 10 dakikalık bir savaşın ardından tavanı çöken tesisten aya portal açıp eski arkadaşınızı uzay boşluğuna atıyorsunuz. Eski düşmanınız ise sizi aydan kurtarıyor. Tabi hala içinizde bir şüphe var. Çünkü sizi testleri için istiyor olabilir. Ancak sizi serbest bırakacağını söylüyor.

Sizi asansöre bırakıyor ve bir üst kata çıktığınızda robot ordusu size silahlarını doğrultmuş şekilde bekliyor…

Tabi bu noktada anlatmayı kesmek gerekiyor. Çünkü eğlencesi burada. Yine de size bakan ordu bir anda sizin için bir hoşçakal şarkısı çalmaya başlıyorlar ve asansör yukarı doğru hareketine devam ediyor.

Tesisin kapısından çıkıyorsunuz ve karşınızda uzanan ucu bucağı görünmeyen bir buğday tarlası. Arkanızdaki kapı ise son defa açılıp size sevgi küpünü gönderiyor ve oyun eski arkadaşınızın uzayda savaş sırasında ona bağladığınız deli robotla olan konuşması ile bitiyor.

Bu noktadan sonra spoiler’sız bölgedeyiz. Oyunun hikayesini bitirdikten sonra arkadaşınızla oynayabileceğiniz bölümler de mevcut. Ayrıca topluluğun oluşturduğu bölümleri de oynayabiliyor veya siz de yeni bölümler tasarlayabiliyorsunuz.

Bu nedenle oyun süresi isterseniz 10-15 saat isterseniz günlerce olabiliyor. Oyunla ilgili fikirlerime gelecek olursak, oyun sırasında yaşadığınız atmosfer ve devasa bir boşluğun içinde yanınızda robotlar işlerken yalnız kalmış olma hissiniz gerçekten oldukça etkileyici.

Düşmanınızdan kaçmaya çalışıyorsunuz ancak yine de onun söylediklerini belli bir noktaya kadar yapmak zorundasınız. Bu da sizi oldukça etkiliyor doğal olarak. Özellikle eski dostunuzun testleri bölümünde devasa boşluktan dışarıyı izleyebildiğiniz için o bölümler de etkileyicilik çok daha fazla oluyor.

Ayrıca çıkış bölümünde adım adım yükselme de oyuna farklı bir etkileyicilik katmış. Her neyse bayağı uzattığımı biliyorum ama daha fazla uzatmadan oyun ile ilgili söylemek istediklerim bu kadar. Siz de bu tarz ortamları seviyor ve bulmaca çözmekten zevk alıyorsanız oyuna kesinlikle bakın. Özellikle indirim dönemlerinde oldukça ucuz bir fiyata almanız mümkün.

Oyun deneyiminizi artırmak için isterseniz arkadaşınızla oynayabilir, isterseniz topluluk testlerini inceleyebilirsiniz. Tamamen size kalmış. Buradan itibaren oyunla ilgili birkaç bilgi verdikten sonra bu yazıyı bitirelim. Hepinize iyi oyunlar.

Fiyat: 18.50 TL

Oyun Türü: Platform, Kara Mizah, Bulmaca Platform, Zengin Hikâye, Birinci Şahıs, 3D Platform, Kadın Karakter, Aksiyon Macera, FPS, Komik, Aksiyon, Bulmaca, Fizik Tabanlı, Bölüm Düzenleyici, Bilim Kurgu, Bilim, Atmosferik, Komedi, Eşli, Macera

Geliştirici / Yayıncı: Valve

Çıkış Tarihi: 19 Nisan 2011

Oyun Hakkında:

Portal 2, 70’in üzerinde ödül alan ve tutkulu takipçilere sahip olan Portal’ın yenilikçi oynanışından, hikayesinden, müziğinden güç alıyor.

Tek oyunculu bölümünde Portal 2, canlı ve yeni karakterlerden oluşan bir kadro, yeni bulmaca unsurları ve çok daha büyüklükte karışık deney odaları sunuyor. Oyuncular, Aperture Science Laboratuvarlarının ilk oyunda onları yönlendiren ölüm saçan bilgisayar GlaDOS tarafından yeniden bir araya getirilen, daha önce görülmemiş yerlerini keşfedecekler.

Oyunun iki kişilik takım oyunu modu ise, eşsiz bir hikayeye, test odalarına ve iki yeni karaktere sahip baştan aşağı ayrı bir senaryo sunuyor. Bu yeni mod, oyuncuları, portallar hakkında bildiklerini düşündükleri her şeyi tekrar düşünmeye zorluyor. Başarıya ulaşmalarında sadece birlikte hareket etmeleri değil, aynı zamanda da birlikte düşünmeleri gerekecek.

Sistem Gereksinimleri:

MİNİMUM:
İşletim Sistemi: Windows 7 / Vista / XP
İşlemci: 3.0 GHz P4, Dual Core 2.0 (or higher) or AMD64X2 (or higher)
Bellek: 2 GB RAM
Ekran Kartı: Video card must be 128 MB or more and with support for Pixel Shader 2.0b (ATI Radeon X800 or higher / NVIDIA GeForce 7600 or higher / Intel HD Graphics 2000 or higher).
DirectX: Sürüm 9.0c
Depolama: 8 GB kullanılabilir alan
Ses Kartı: DirectX 9.0c compatible

Belph IV

Belph IV

Bir şey deniyorum...
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments