Yeni Başlayanlar İçin Toplama Rehberi #5 – Toplama Sonrası – Black Desert Online

Yeni Başlayanlar İçin Toplama Rehberi #5 – Toplama Sonrası – Black Desert Online
Bu Yazıyı Puanlayın

Black Desert Online yeni başlayanlar için toplama rehberinin bir sonraki bölümü ile devam ediyoruz.

Daha önceki bölümleri okumadıysanız #1 – #2 – #3 – #4. Tüm rehberlerimize ulaşmak için ise buraya tıklayın.

Bu bölümde anlatacağımız ise madem toplama yaptık elimizde bir sürü item birikti hatta belki çantamız doldu veya ağırlık limitini geçtik. Belki de toplama eşyanızın dayanıklılığı sıfırlandı. Şimdi ne yapacağız? Black desert online oyununda çantanız dolarsa ne yapmanız gerekir? Ağırlık limitini geçerseniz ne yapmanız gerekir ve eşyanızın dayanıklılığı biterse ne yapmanız gerekir? Hemen bunları açıklayalım.

1-Toplam Eşyası Dayanıklılığı Bitti

Diyelim ki toplama eşyanızın dayanıklılığı bitti. Bu durumda yapmanız gereken en yakın tamirciye gitmek.

Ardından tamirci ile etkileşime geçerek (“R” tuşu ile), ardından “2” tuşunda bulunan “Tamir” seçeneğine tıklamalısınız.

Bastığınız zaman sadece envanterinizde dayanıklılığı azalmış olan eşyalar parlayacaktır. İstediğinize sağ tıklayıp tamir edebilirsiniz, tamirci küçük bir ücret alacaktır. Aynı şekilde üzerinizde bulunan eşyaları da tamir edebilirsiniz ancak üzerinizde bulunan eşyalar hasar görseler de parlamazlar. Her birini sizin kontrol etmeniz gerekir.

2-Çanta Doldu veya Ağırlık Limiti Doldu

Toplama yaptıktan sonra çantanızda 3 çeşit satılabilir item bulunur. Bunlardan birincisi tüccarlara satılabilir olanlardır. Tüccarlar ise size eşya satan NPC’lerin her biridir. Balıkçılar, genel ürün satıcıları… bu kategoride yer alır. Bunlara satılabilecek itemlerin çoğunluğu aslında başka bir gruba daha girer (merkez pazara satılacak olanlar). Bunlara birazdan döneceğiz ama şimdilik sadece tüccarlara satılabilir olanlardan bahsedelim.

Toplama sırasında elde edeceğiniz “Peri Tozu” itemi Tüccarlara satılacak itemlerin başında gelir. Başka hiçbir özelliği yoktur. Tüm tüccarlara sabit bir fiyata satılabilir. Düşmanlarla savaştığınız zaman düşen itemlerin çoğu buna benzerdir. Yani hiçbir özellikleri yoktur. Bu tür itemler için “tüccarlar uygun bir fiyata satın alabilir” ifadesi yer almaktadır. Bu itemleri tüccarlara satarak ilk çanta boşaltma işlemini yapmış oluyoruz.

Ardından gideceğimiz yer merkez pazar. Merkez pazar tüm oyuncularla ortak kullandığınız pazarın adıdır. Tüm oyunculardan itemler alabilir ve hepsine itemler satabilirsiniz. Ama buranın daha önemli bir özelliği oldukça kullanışlı bir depodur.

Merkez pazara gelip “R” ile etkileşime girdikten sonra “2” tuşuna basarak Merkez pazara ulaşabilirsiniz. Burada “Merkez Pazar Deposunu Yönet” seçeneği ile deponuza ulaşabilirsiniz. Buraya toplama sırasında elde ettiğiniz ve parlayan (atılabilir olan) tüm itemleri atın. Gerektiğinde sonra almak için merkez pazar deposuna yeniden gelebilirsiniz. Şimdilik burada amacımız yer açmak olduğu için hepsini depoya atın gitsin.

Bazı itemleri tüccarlara satarken bir hata ile karşılaşırsınız. Size bu itemi merkez pazarda satmanızı öğütler. İşte bu işleri yapabileceğiniz merkez pazar burasıdır. İtemleri burada başka oyunculara satmak oyun NPC tüccarlarına satmaktan çok daha karlıdır. Oyun da bu yüzden size uyarı vermektedir.

Ve son olarak gidilecek yer ticaret sorumlusu, hemen onun yanına gidin. Etkileşime geçerek ticaret yapmaya başlayın.

“Sat” kısmına geldiğinizde size çantanızda satılabilecek itemleri gösterir. Canlı balıklar ve “El Değmemiş Böcek Amberi” gibi nadir itemler ticaret sorumlusuna satılacak itemlerdir. Bunları ayırt etmenin yolu, itemin üzerine geldiğinizde katkı puanından, bağlantı noktasından bahsetmesidir.

Ticaret eşyaları sadece bağlantı noktası ile bağlantılı olan yerlerden toplanırsa uygun fiyata satılabilir. Satılan yer veya toplanan yer bağlantı noktası kapsamında değilse şöyle bir hata alınır:

Eğer bağlantı noktalarını aktif etmezseniz ticaretten sadece %30 değeri getiri alabilirsiniz demektir. Aynı zamanda bu ticaret yaşam becerisi için uğraşırken de büyük bir sorundur. Oraya gelince anlatmaya devam ederiz. Ama şimdilik envanterimizi boşaltmak istediğimizden ticaret sorumlusunun teklifini kabul ederek ayrılabilirsiniz.

Geri kalan itemlerinizden ise istediğiniz deponuza koyabilir ve yeniden toplama yolculuğuna çıkabilirsiniz.

Yeni Başlayanlar için Toplama Rehberlerinin Devamını Okumak İçin

Yeni Başlayanlar İçin Toplama Rehberi #1 – Toplama Eşyaları

Yeni Başlayanlar İçin Toplama Rehberi #2 – Toplamayı Hızlandırma

Yeni Başlayanlar İçin Toplama Rehberi #3 – Enerji Nasıl Yenilenir

Yeni Başlayanlar İçin Toplama Rehberi #4 – Toplama Yapmak

Yeni Başlayanlar İçin Toplama Rehberi #6 – Daha Çok İtem Toplamak

Belph IV

Belph IV

Bir şey deniyorum...
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments