Yeni Başlayanlar İçin Toplama Rehberi #1 – Toplama Eşyaları – Black Desert Online

Yeni Başlayanlar İçin Toplama Rehberi #1 – Toplama Eşyaları – Black Desert Online
Bu Yazıyı Puanlayın

Black Desert Online diğer birçok MMORPG oyununa göre oldukça gelişmiş bir yaşam becerileri sistemine sahiptir. Yeni başlayan kişilerinde bu yaşam becerilerini görünce akıllarında belli soru işaretleri oluşabilir. Bu yazımızda kısaca bu soru işaretlerine yanıt vermeyi amaçlıyoruz.

Öncelikle belirtmemiz gerek bu rehber halihazırda ilerlemiş bir toplama seviyesine sahip olan oyuncular için değil. Toplama becerisine ilk defa giriş yapacak oyuncular içindir. Yazının devamında daha ileri seviye olan oyuncular için de bilgiler verilecektir ancak bu bilgiler bir “profesyonel” seviyesine ulaşmayacaktır. Yine de belki de bu zamana kadar bu bilgileri öğrenmeden de gelmiş olabilirsiniz tabi.

Pekala o halde başlayalım.

İlk Adım:
Yaşam becerilerine başlamayı düşündüğünüzde ilk yapmanız gereken toplama becerisidir. Çoğu ham madde toplama yolu ile elde edilir ama merkez pazardan da alabilirsiniz tabi.

Bazı toplama yöntemleri (çalıları karıştırmak gibi) elle yapılabilmesine rağmen çoğu toplama işlemi bir alet gerektirir.

Size lazım olan aletleri bulmak için ise Malzeme NPC’sinin dükkanından satın almamız gerekir. Bu yüzden öncelikle onun yanına gitmemiz gerekiyor.

NPC konumunu bulun ve ona doğru koşturmaya başlayın. Ulaştığınız zaman onunla “R” tuşuna basarak etkileşime geçin ve “1” tuşuna basarak dükkanı açın.

Gördüğünüz gibi burada toplama becerileri için birçok alet satılmakta.

Kısaca ağaç kesmek için balta, 

sıvı toplamak için sıvı toplayıcı, 

otları kesmek için çapa, 

et toplamak için kasap bıçağı, 

deri toplamak için tabaklama bıçağı, 

su toplamak için boş şişe (birden fazla gerekir), 

maden kazmak için kazma, 

toprak kazmak için kürek bulunmakta. 

Bunlardan herhangi birini veya birkaçını alarak yola çıkabilirsiniz. İsterseniz daha kaliteli aletleri de alabilirsiniz.

Alet alırken dikkat etmeniz gereken noktalardan biri bazı aletlerin tamir edilebilir bazılarının ise tamir edilemez olmasıdır. Tamir edilebilir olanların dayanıklılıkları bittiği takdirde herhangi bir tamirciye götürerek tertemiz haline geri döndürebilirsiniz. Ancak tamir edilemez olanların dayanıklılığı bittiğinde bir daha kullanılamaz hale gelirler.

Diğer bir önemli nokta bazı aletlerin seviyeleri vardır.

Örneğin burada gördüğünüz pırıltılı çelik ağaç kesme baltasını eğer toplama da becerikli 5 veya üzerinde değilseniz giyemezsiniz.

Başka bir önemli nokta bazı aletler sizin iş yapma sürenizi kısaltabilir.

Örneğin resimde gördüğünüz kasap bıçağı toplama süresini 11 saniye azaltırken ağaç kesme baltası 10 saniye azaltmaktadır.

Diğer bir önemli nokta ise bazı itemler size toplama becerilerinden kendi becerisi için (kasap bıçağı kasap bıçağı becerisi için) beceri artışı sağlar.

Bu puanlar size ilerleyen toplama seviyelerinde çok büyük yararlar sağlar. Her seviye artışının 5 puan arttırdığını düşünürseniz ilerleyen bir seviyede bu özelliğe sahip toplama eşyası almak oldukça değerlidir.

Ayrıca bazı aletlerin farklı özellikleri de olabilir. Bunlardan sizin için en cezbedici olanı inceleyerek bulabilirsiniz.

Ama unutmayın her malzeme satıcısı tüm aletleri satmaz. Bazılarını merkez pazardan bulmak çok daha kolay olacaktır veya işçi çalıştırarak bu aletler elde edilebilir.

Bu rehber ilerleyen bölümlerde devam edecektir.

Yeni Başlayanlar İçin Toplama Rehberi #2 – Toplamayı Hızlandırma

Yeni Başlayanlar İçin Toplama Rehberi #3 – Enerji Nasıl Yenilenir

Yeni Başlayanlar İçin Toplama Rehberi #4 – Toplama Yapmak

Yeni Başlayanlar İçin Toplama Rehberi #5 – Toplama Sonrası

Yeni Başlayanlar İçin Toplama Rehberi #6 – Daha Çok İtem Toplamak

Belph IV

Belph IV

Bir şey deniyorum...
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments