Yeni Başlayanlar İçin Ticaret Rehberi #1 – Katkı Puanı Yatırma | Black Desert Online

Yeni Başlayanlar İçin Ticaret Rehberi #1 – Katkı Puanı Yatırma | Black Desert Online
Bu Yazıyı Puanlayın

Black Desert Online’da yeni bir rehber serisine daha başlıyoruz. Bu seride ise yeni başlayanlar için yaşam becerilerinden ticaret hakkında konuşacağız. Bu seri yeni başlayanlar içindir. Ticarette daha gelişmiş olan kişiler bekledikleri bilgileri buradan bulamayabilirler.

Bu hatırlatmaları da yaptıktan sonra başlayalım. Ticaret yaşam becerileri arasında çok da para etmeyen bir seçenektir. Yani yine eğer eğlenmek istiyorsanız yapabileceğiniz. Eğer eğlenmek değilde para kazanmaya önem veriyorsanız çok gelişmeden iyi paralar kazanamayacağınız bir yaşam becerisi olduğunu hatırlatalım.

Bunu da kabul ediyorsanız ticaret yapabilmek için ilk yapmanız gereken iş bağlantı noktalarına katkı puanı yatırmaktır. Çünkü ticaret sorumluları eğer bağlanmamış bir bağlantı noktasından ürün aldıysanız, veya öyle bir yere satıyorsanız size gerçek ücretin yalnızca %30’unu verir.

Bu size yine de ticaret exp’si kazandırır ancak para ve zaman kaybedersiniz. Ki bu da çok istenilen bir şey değildir. Peki katkı puanı nedir, nerede kazanılır?

Katkı puanları oyunda ilerledikçe kazandığınız ve aşçılık yan ürünü takas etmeye kadar çok çeşitli yollarla kazanılabilen bir puan sistemidir. Ekranın sol üstünde madalya simgesinin yanında gösterilir.

Katkı Puanı (Sol mevcut katkı puanını / orta maksimum katkı puanını / sağ seviye bilgilerini gösterir)

Ancak konumuz şu an için ticaret olduğu için katkı puanı kazanmanın en kolay yolları veya yeni seviyeye geçmek için ne kadar exp gerekir gibi bilgilerden bahsetmeyeceğim. Bu yüzden şimdi katkı puanı yatırma kısmına geçelim.

Öncelikle haritayı açtığınızda göreceğiniz gibi şehirlerin çevresinde bir çok bağlantı noktası bulunmaktadır. Hatta haritanın her yerinde bağlantı noktaları bulunuyor bile diyebiliriz. Bu bağlantı noktalarından birine tıkladığınızda katkı yatır seçeneğini göreceksiniz.

Katkı Yatır

Katkı yatırın üzerine geldiğinizde göreceğiniz gibi bağlantı noktası sorumlusu ile konuşmadan uzaktan da katkı yatırabilirsiniz. Ancak bu seçeneği seçmek sizden 10 enerji götürecektir. Tabi bu 30 dk’da dolacak enerji miktarı demektir.

Bu nedenle bu seçeneği seçebilir veya bağlantı noktasına sağ tıkladıktan sonra oraya koşarak bağlantı noktası sorumlusuna ulaşabilirsiniz. Yanına ulaştığınızda “R” tuşuna basarak onunla etkileşime geçebilirsiniz.

Bağlantı Noktası Yönetimi

Bu noktada “3” tuşuna basabilir veya “bağlantı noktası yönetimi” seçeneğini seçebilirsiniz. Böylece enerji harcamadan katkı yapabilirsiniz.

Katkı yatırımı yapıldıktan sonra artık bağlantı noktaları gri yerine daha turuncu, kırmızı bir renge bürünecektir.

Katkı Yatırdıktan Sonra

Bu noktadan sonra artık ticarete başlayabilirsiniz. Tabi bundan sonrasını diğer yeni başlayanlar için ticaret rehberi bölümlerinde bahsedeceğiz. Ondan önce son olarak şundan da bahsedelim; eğer yaptığınız katkıyı geri çekmek isterseniz tek yapmanız gereken bağlantı noktasına tıklamak ve “katkı puanı çek” seçeneğine tıklamaktır.

Katkı Puanı Geri Çekmek

Şimdilik bu bölümden bu kadar ticaret rehberi ilerledikçe buraya yeni bölümler yazılacaktır. Eğer bu rehber serisinin, diğer black desert online rehber serilerinin, diğer oyun rehber serilerinin devamını istiyorsanız yorum yapmayı unutmayın.

Yeni Başlayanlar İçin Ticaret Rehberi Tüm Bölümler:
1- Katkı Puanı Yatırma
2- Sırtınızda Bir Paket İle Yolculuk Etmek
3- Ticaret Rotası ve At Vagonu İle Ticaret
4- Ağırlık Limiti Artırma
5- Konteynır Ticareti
6- Pazarlık Oyunu Kazanma Şansı ve NPC Dostluğu

Belph IV

Belph IV

Bir şey deniyorum...
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments