Yeni Başlayanlar İçin Level Sistemi | Black Desert Online

Yeni Başlayanlar İçin Level Sistemi | Black Desert Online
Bu Yazıyı Puanlayın

Black Desert Online oyunun en ilginç yanlarından biri de elbetteki oldukça çeşitli olan level sistemleridir. Neredeyse yaptığınız her hareket sonucunda farklı bir özelliğin levelini geliştirirsiniz. Elbette bu durum da sizi diğer oyunculara göre daha güçlü hale getirir.

Şimdi kısaca Black Desert Online oyunun da ne tür level sistemleri var, bir göz atalım:

İlk ve en genel level sistemi ekranın sol üstünde görünen level sistemidir.

Burada göreceğiniz 1 numaralı level sizin genel levelinizi ifade eder. Bu leveli özellikle beceri leveli ve yaşam leveli üzerinde uğraşırken geliştirebiliriz. Ayrıca görevleri de yaparak elde edebilirsiniz.

2 numaralı level sizin beceri levelinizi gösterir. Bunu “K” tuşuna bastığınızda görebildiğiniz yetenek ağacı için geliştirirsiniz. İlk kısımda yazan (burada 9) mevcut beceri puanınızı gösterir ve yeteneklere vererek tüketilebilir. İkinci kısımda yazan ise (burada 74.4 %) seviye geçişi için ne kadar puan topladığını gösterir. 100% olduğu zaman size 3 beceri puanı kazandırır. Beceri puanını şehirlerde ve köylerde bulunan kuklalar yardımı ile, tüm haritada yer alan canavarları keserek ve elbette her yetenekte olduğu gibi görev yaparak elde edebilirsiniz.

Yetenek Ağacı

3 numaralı level sizin enerjinizi gösterir. Enerji dünya hakkında bilgiler öğrendikçe elde edilir ve birçok tüketilme yolu vardır. Enerjiler normal durumlarda 3 dakikada 1 enerji şeklinde geri dolar. Ayrıca birçok ek etki ile daha hızlı enerji elde edilebilir. Bu yolları anlattığımız Enerji Nasıl Yenilenir ve Enerji Potu Nasıl Elde Edilir başlıklı yazılarımıza bakabilirsiniz.

4 numaralı level sizin katkı puanı seviyenizi gösterir. Katkı puanı görev yaparak elde edilir ve eşya kiralamak için kullanılır. Eşyalar NPC’lerden alabileceğimiz silahlar veya kolaylaştırıcı nesneler olabileceği gibi, bağlantı noktaları, ürün yetiştirme yerleri ve evler de olabilir. Bu nedenle katkı puanı oyunda oldukça önemli bir yer tutmaktadır.

P tuşuna bastığınızda diğer level sistemlerinden bazılarını görebilirsiniz.

Burada göreceğiniz 5 numaralı level sistemi sizin şöhretinizi gösterir. Buradan ilk sırada yer alan sizin savaşarak elde ettiğiniz savaş şöhretinizi, ikinci sırada yer alan sizin yaşam becerileri ile uğraşarak elde ettiğiniz yaşam şöhretinizi, üçüncü sırada yer alan sizin bilgi ve katkı puanlarınızı yükselterek elde ettiğiniz özel şöhretinizi ve dördüncü sırada yer alan diğer tüm şöhretlerinizin toplamı olan aile şöhretinizi gösterir. Şöhret puanlarını artırmak size günlük kazanç sağlamasının dışında merkez pazardan yaptığınız satış işlemleri için daha az vergi alınmasını da sağlar.

6 numaralı level sistemi sizin karmanızı gösterir. Karma sizin masumlara zarar verip vermediğinizi gösterir. Masumlara (savaşmayan oyuncular, saldırılabilir npc’ler, atlar vs) saldırdığınızda bu puanınız düşer. Ayrıca çöl bölgesi de karmanızı düşürebilir. Eğer karmanız gereğinden fazla düşerse suçlu durumuna düşebilirsiniz.

7 numaralı level sistemi oyundaki Shai karakterine özgüdür. Eğer ailenizde bir Shai karakteri yoksa bu leveli geliştiremezsiniz. Shai karakteri varsa müzik görevlerini yaparak bu leveli geliştirebilirsiniz.

8 numaralı level sistemi sizin nefes, güç ve sağlık levellerinizi gösterir. Nefes; koşmanız, nefes gerektiren yeteneklerinizi kullanmanız ve yüzmeniz için gereklidir. Koştukça nefes yeteneğinizi artırabilirsiniz. Güç; ağırlık limitinizi artırır. Bunun için ticaret yapmanız gerekir. Güçle ilgili de küçük bir rehber hazırlamıştık: Sırtınızda Bir Paket İle Yolculuk Etmek. Sağlık; sağlık puanınızı (HP) artırır. Yemek yiyerek sağlık elde edilebilir. Sadece sağlık veren yemekler de vardır. Bu yemekler diğer yemeklerden ayrı değerlendirilir ve diğer yemeklerle bekleme süresini paylaşmaz.

Ardından “Bilgilerim” içinde en sağda bulunan “Meslek” sekmesine tıklayarak diğer bir önemli level sistemini görebilirsiniz.

Meslek

9 numaralı sistem ise oyunda çok değerli bir diğer level sistemi olan yaşam sistemidir. Yaşam sistemi içinde birçok farklı özellik bulundurmaktadır. Bunları herbiri kişinin zevkine göre birbirinden eğlenceli olmakla birlikte oyunu tamamen farklı bir boyuta getirebilir. Bu yeteneklerin nasıl geliştirildiğini ve ne işe yaradığını sırası ile anlatalım:

Toplama yaşam becerisi ve altında yazan beceriler doğadan eşya toplayarak geliştirilir. Odunculuk, ağaçlardan ve hayvanlardan sıvı veya kan toplama, çapa ile otları toplama, hayvanlardan et toplama, hayvanlardan deri toplama, madencilik yapma, nehirlerden veya denizden su doldurma en temel toplama becerileridir. Bunun dışında doğadan elle toplama yapma gibi yöntemler de mevcuttur. Toplama becerinizi artırmak toplama yaparken enerji tüketme ihtimalinizi azaltır, daha çeşitli ve çok sayıda ürün toplamanızı sağlar.

İşleme yaşam becerisi ve altında yazan beceriler ham maddeleri işleyerek geliştirilir. Yapabileceğiniz işleme türleri sallama, öğütme, kesme, kurutma, süzme, ısıtma, tamir et, basit kimya, basit aşçılık, imparator mutfağı paketleme, imparatorluk kimyası paketleme, klan üretimi ve üretimdir. İşleme becerinizi artırmak daha çok, çeşitli ürün üretmenizi ve toplu işleme sırasında daha çok ürünü aynı anda işlemenizi sağlar.

Balıkçılık balık tutarak geliştirilir. Geliştirmek size hazine grubu balık tutma şansı verir.
Avcılık yabani hayvanları avlayarak elde edilir. Geliştirmek daha çok eşya elde etmenizi sağlar.
Aşçılık yemek yaparak elde edilir. Geliştirmek tek yemekten elde edilen sonuç sayısını, toplu halde yemek yapma oranını ve yan yemek yapma oranını artırır.
Kimya iksirler ve diğer simya ürünlerini yaparak elde edilir. Geliştirmek tek işlemden elde edilen sonuç sayısını ve daha nadir yan ürün elde etme şansını artırır.
Eğitim atları seviye atlatarak geliştirilir. Geliştirmek at yakalama oranızı, at geliştirme hızınızı ve atı üst seviye haline getirme oranınızı artırır.
Ticaret npc’ler ile kara ticareti yaparak geliştirilir. Geliştirmek daha çeşitli ürünler almanızı ve ticaret ile daha çok para kazanmanızı sağlar.
Çiftçilik çiftlik kurup ürün hasat ederek geliştirilir. Geliştirmek daha az enerji harcanmasını ve çiftçilik işlerini daha hızlı yapmasını sağlar.
Denizcilik denizcilik görevleri yaparak ve okyanusta gemi kullanarak artırılır. Geliştirmek geminizi özelliklerini artırır ve özellikle hızlanmanızı sağlar.
Takas npc’ler ile deniz ticareti yaparak geliştirilir. Geliştirmek müzakere gücünüzü artırır.

Bu level sistemleri dışında petlerinizin, işçilerinizin, bineklerinizin de farklı level sistemleri vardır. Bunları (eğer at dışarıda ise) sol üstte görünen sembollerle inceleyebilirsiniz. Pati işareti petlerinizi, Kazma işareti işçilerinizi ve binek sembolü bineğinizi ifade eder.

Petlerinizi yanınızda bulundurup savaş görmelerini sağlayarak level atlatabilirsiniz. Ayrıca petleriniz gruplayabileceğinizi de unutmayın. Bu daha hızlı dışarı alabilmenizi sağlar.

İşçilerinizin leveli çalışarak artar (Maksimum 30). Ayrıca işçileri terfi ettirerek de genel levellerini artırabilirsiniz (Becerikli, Profesyonel gibi). İşçilerinizi geliştirmek farklı yetenekler kazanmalarına ve daha hızlı çalışmalarına neden olur.

Bineklerinizin ise temelde üç farklı leveli vardır. Bunlardan birincisi Lv (en fazla 30), ikincisi aşama (en fazla 8+1 olan rüya atları), üçüncüsü ise yetenek seviyeleridir. Binek Lv’sini artırmak hızı, hızlanması gibi temel özelliklerini artırır. Binek aşamasını artırmak için çiftleştirme veya takas yapılması gerekmektedir. Yani bir bineğin aşaması değiştirilemez ancak Lv’si 30 olan bir at yüksek ihtimalle size çiftleşme ve takas esnasında daha yüksek aşamalı bir at verecektir. Yetenek levelleri ise yeteneği kullanarak elde edilir ve ustalaşılabilir. Ustalaşılmamış yetenekler uygulandığı sırada başarısız olabilir ve bineğin sizi üzerinden atmasına neden olabilir.

Bu yazıda son olarak anlatacağımız level ise dostluk düzeyi. Dostluk önemli NPC’ler diyebileceğimiz NPC’ler ile gerçekleştirebileceğiniz bir özelliktir. Bazı NPC’ler ile daha yüksek düzeyde dost olarak onlardan özel görevler alabilir, özel bilgiler öğrenebilirsiniz. İsterseniz NPC ile ilişkinizi ilerleterek sevgili olabilirsiniz. Diğer taraftan ticaret NPC’leri ile dostluk kurarak pazarlık şansınızı artırabilirsiniz. Dostluk düzeyinizi konuşarak, selamlaşarak ve hediye vererek artırabilirsiniz. Ayrıca birçok görev de dostluk vermektedir.

Eğer bu rehber serisinin, diğer black desert online rehber serilerinin, diğer oyun rehber serilerinin devamını istiyorsanız yorum yapmayı unutmayın.

Belph IV

Belph IV

Bir şey deniyorum...
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments