Yeni Başlayanlar İçin Avcılık Rehberi | Black Desert Online

Yeni Başlayanlar İçin Avcılık Rehberi | Black Desert Online
Bu Yazıyı Puanlayın

Black Desert Online’da avcılık pek de yaygın yapılan bir yaşam becerisi değil. Çünkü en üst düzey avları yakalamadıkça çok da bir getirisi olmuyor. Yine de avcılık becerisini öğrenmek için ne yapmanız gerektiğini anlatalım ki siz de merakınızı giderebilesiniz.

Öncelikle önemli bir yanlış anlamadan bahsedelim. Avcılık ilk aşamada keskin nişancılık şeklinde yapılan bir beceri değildir. Eğer bu şekilde yapmaya çalışıyorsanız yanlış yapıyorsunuz demektir.

Avcılık genel olarak nişan alması kolay ancak düşmanların (hayvanların) normalden çok güçlü olduğu, hatta normal silahlarla öldürülemeyen tarzda olduğu, bir yaşam becerisidir.

Sadece av tüfeği ile avlanabilen hayvanlar oyun içinde özellikle belirtilmiştir. Bu hayvanların üstlerinde resimde görebileceğiniz gibi “Yabani” ifadesi bulunur.

Peki avcılığa başlamak için ne yapmak gerekir? Elbette bir av tüfeği almak. Av tüfeğini 30 levelin üzerinde iseniz kullanabilirsiniz. Bu yüzden eğer 30 levelin altındaysanız ilk yapmanız gereken iş levelinizi 30’a çıkarmak. Bunun ardından eğer merkez pazardan av tüfeği almak istemiyorsanız Velia Aşçısı David Finto‘dan alacağınız avcılık görevi ile görevi takip ederek av tüfeğinizi alabilirsiniz.

David Finto

David Finto’nun size verdiği görevin ismi “AVCI CHUCK LAURIE”. Görevin içeriği ise şu şekilde “- Açıklama:
Velia şefi David Finto, onlara et tedarik eden Chuck Laurie’nin kayıp olduğunu söylüyor ve onu aramaya çıkmanı istiyor.
Balenos Dağlarında Chuck Laurie’yi ara.”

Bu görev ile birlikte Chuck Laurie’nin yanına gitmeniz gerekiyor. Yanına ulaştığınızda size ödül olarak Av tüfeği verecek.

Avcı Chuck Laurie

Ardından Chuck Laurie’den alacağınız görevleri takip ederek avcılık becerinizi geliştirmeye başlayabilirsiniz.

Ama eğer bu görev ile gitmeyecekseniz öncelikle pazardan avcılık seviyenize uygun bir av tüfeği ve bir kasap bıçağı almanız lazım. Neden kasap bıçağı diye sorabilirsiniz. Nedeni ise avcılık yaparken öldürdüğünüz avların etlerini toplamaktır. Avcılık yeteneğiniz av hayvanlarını öldürerek değil, av hayvanlarının etlerini toplayarak kazanılır. Bu nedenle gerekli toplama eşyalarınızı da yanınıza alabilirsiniz.

Toplama hakkında bilgi almak için yeni başlayanlar için toplama rehberi serimizi okuyabilirsiniz.

Av hayvanlarının yaşadıkları bölgeler belli yerlerdir ve bu nedenle her yerde bulunmazlar. Chuck Laurie avcılık becerisi başlangıcı için oldukça güzel bir konumda bulunmaktadır. Çevresinde bulunan dağların tamamında av hayvanları dolaşmaktadır. Bu yüzden onun yanına gitmek avcılığa başlamak için seçilecek en iyi konumdur.

Chuck Laurie’nin Konumu

Chuck Laurie’nin baktığı yönden itibaren yanında bulunan dağın tamamı av hayvanlarından oluşur. Buraları gezerek av hayvanlarını bulabilirsiniz.

Burada bulabileceğiniz av hayvanları:

Dev Kanada Geyiği
Dev Domuz
Dev Bozayı

Bu hayvanları elinize alacağınız av tüfeğiniz ile öldürebilirsiniz.

Av tüfekleri

Başlangıç için başlangıç av tüfeğinden başka pek bir seçeneğiniz yok. Tabi eşya kiralamazsanız.

Başlangıç Av Tüfeği

Hedefinizi gördünüz, silahınızı elinize aldınız. Şimdi yapmanız gereken ise elbette mermi doldurmak. Farenin sağ tuşuna tıkladığınız an karakteriniz mermi doldurmaya başlayacaktır. Mermiler av tüfeğinin dayanıklılığını kullanır ve her seferinde en fazla 3 adet doldurulabilir.

Ardından tek yapmanız gereken nişan alıp ateş etmek. Merak etmeyin nişan almanız oldukça kolay. Eğer menzilli bir karakter kullanıyorsanız gayet alışık olduğunuz mekanikler, ancak karakteriniz menzilsiz ise kullanmanın oldukça zevkli olduğunu göreceksiniz.

Avı öldürdüğünüz zaman malzemeleri toplanabilen hale geleceklerdir.

Ölü Dev Bozayı

Bu noktada kasap bıçağına ihtiyaç duyacaksınız. Kasap bıçağını giydikten sonra av ile “R” tuşuna basarak etkileşime geçebilirsiniz.

Kasap Bıçağı

Toplama işlemi bittiğinde ise Avcılık Becerisi diğer eşyaların önünde karşınızda olacaktır. Daha önce de belirttiğimiz gibi bu beceriyi bu simgeleri toplamadan geliştiremezsiniz.

Avcılık Beceri EXP

Bu noktadan itibaren bu avları vurup, etlerini toplayarak avcılık becerinizi geliştirebilirsiniz. Daha çok geliştikçe daha güçlü silahlar alabilir ve daha önceden 4 vuruş gereken av hayvanlarını tek vuruşta öldürebilirsiniz.

Buradan itibaren şunları da bilmenizde fayda var:

Yazıda anlatılan bölgede sadece 3 çeşit av hayvanı bulunmaktadır ancak tüm oyun haritasında daha birçok av hayvanı vardır. Bunları diğerlerinden kafalarında yer alan “Yabani” yazısı ile ayırt edebilirsiniz.

Başlangıç seviyesi için Dev Bozayı oldukça güçlü bir düşmandır. Sizi birkaç vuruşu ile öldürebilir. Bu nedenle onu 1 veya 2 şarjör ile öldüremiyorsanız (ki silahınız +’sız ise öldüremezsiniz) kaçmaya dikkat edin. Veya yanınızda birkaç pot bulundurun.

Karakter şarjör doldururken yaptığı harekete devam edebilir ancak durduğu yerde şarjör doldurmaya başladıysanız yürüyerek doldurmaya devam edemezsiniz. Bu başlangıç seviyesindeyken bir Dev Bozayı’ya karşı dikkat etmeniz gereken bir ayrıntıdır.

Size doğru saldıran bir av hayvanı varsa ve kaçamayacak durumdaysanız iki kere sağ ok tuşuna veya sol ok tuşuna basarak av hayvanından sıyrılabilirsiniz.

Yabani hayvanlardan topladığınızda bazı değerli eşyaları da bulma şansınız oldukça yüksektir. Ateş boynuzu bunun en önemli örneğidir:

Ateş Boynuzu

Yeni başlayanlar için avcılık rehberi şimdilik bu kadar. Bu rehberin veya diğer Black Desert Online rehberlerinin veya diğer oyun rehberlerinin devamının gelmesini istiyorsanız yorum yapmayı unutmayın.

Diğer yazılarımıza bakmayı unutmayın:

Yeni Başlayanlar İçin Avcılık Rehberi
Yeni Başlayanlar İçin Avcılık Rehberi #2 – Öneriler

Belph IV

Belph IV

Bir şey deniyorum...
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments