Genshin Impact Yeni Başlayan Rehberi

Genshin Impact Yeni Başlayan Rehberi
8/10 - (5 votes)

Genshin Impact geçtiğimiz haftalarda çıktı ve çok hızlı bir şekilde kendine geniş bir kitle kazandı. Siz de oyuna yeni başlayan biri olabilirsiniz ve elbette oyunu bilmediğiniz için değerli eşyalarınızı satmaktan korkuyor olabilirsiniz.

Bu nedenle oyuna yeni başlayanların başlangıçta yapılabilecek hataların önüne geçmek amacı ile küçük bir rehber hazırlamak gerek. İşte bu rehberde genel olarak yeni başlayan kişilerin 20. seviyeye kadar nelere dikkat etmesi gerektiğinden bahsedeceğim.

Başlangıç

Elbette oyuna başladığınızdan itibaren ilk yapmanız gereken şey temel tanıtım görevlerini yapmak. Bu sürede sadece yakınlardaki bölgeleri keşfetmeli çok da uzaklara gitmemelisiniz.

Kısaca yolunuzdan çıkmadan, parlayan her şeyi alarak, yolunuza devam etmelisiniz. Merak etmeyen çok kısa sürede tanıtım görevleri bitiyor ve bu noktadan sonra özgür kalabiliyorsunuz.

Başlangıç, tanıtım görevler macera seviyeniz 8 olana kadar devam ediyor. Elbette çevrede koşuşturup sandıklar bulursanız bu seviye daha da artabilir ancak genel olarak bu şekilde.

8.seviyeye ulaştığınızda bir sonraki hikayeniz 10.seviyede açılıyor. Bu nedenle bu süre içinde dünyayı gezmeye zaman ayırmaya başlayabilirsiniz.

Parlıyorsa Çantana At

Genshin Impact dünyasında her yer eşyalarla dolu. Bunların birçoğu ise kullanılabiliyor. Çevrenizde gördüğünüz ve parlayan her şey ilerde işinize yarayabilir, genellikle yarıyor da, bu nedenle gördüğünüz her şeyi toplamak oldukça önemli

Dünyayı Dolaşmak İçin Takımını Ayarla

Oyunda birçok karakter var ve bu karakterlerin genel özellikleri şimdilik konumuz değil ancak bazı şeyleri bilmekte yarar var. Öncelikle karakterlerden bazılarının dünyayı dolaşmakta bazılarının ise savaşlarda yararlı olduğunu bilmek gerek.

Örneğin Kaeya gibi karakterler, eğer sabırlıysanız, size geniş bir yol seçeneği sunabilir. Enerjinizin biteceğine emin olduğunuz bir su üzerinde Kaeya’nın basit yeteneğini kullanarak buzdan yol oluşturabilirsiniz.

Kaeya

Diğer taraftan bazı parıldayan eşyalar sadece bazı karakterler tarafından alınabilir. Örneğin elektrik cevherleri sadece okçular tarafından alınabilir. Diğer tüm karakterlere elektrik çarpacaktır. Bu noktada ücretsiz karakterlerden Amber’i kullanabilirsiniz.

Amber

Veya diğer tüm cevherleri toplamak diğer karakterlere göre oldukça zorken claymore kullanıcıları cevherleri tek vuruşta kırabilir. Bu nedenle bir diğer ücretsiz karakter olan (başlayanlar wish ile alabilirler) Noelle’yi kullanabilirsiniz.

Noelle

Normal oyun içerisinde 4 farklı karakteri anlık olarak değiştirebilirsiniz. Ayrıca 4 farklı partinizi ise kayıtlı olarak tutabilirsiniz. Eğer açık dünyadaysanız ve savaş halinde değilseniz partilerinizi sürekli değiştirebilirsiniz.

Bu nedenle açık dünyada dolaşırken takımızda bir güçlü, saldırgan karakter (ki eğer yeni başladıysanız bu ilk seçtiğiniz ikizlerdir), bir okçu, bir claymore kullanıcısı ve bir de size yeni hareket imkanları sunacak karakter bulundurmaktır.

Lumine (Kadın Gezgin)

Diğer partilerinizde de asıl savaş karakterlerinizi tutabilirsiniz. Ancak bu da başka yazıların konusu.

Karakterleri Güçlendirmek

Oyunu oynamaya başladıktan bir süre sonra karakterinize seviye atlatacak kartlar olduğunu göreceksiniz. Bu kartları kullanırken karakterlerin, macera seviyeniz 15 olana kadar en fazla 20 seviye olduğunu unutmayın.

Eğer dikkatsizce kullanırsanız saatlerce yaratıklarla savaşmanıza rağmen hiç exp almayabilirsiniz. Elbette bu çok büyük bir sorun değildir ama yinede bir iki seviye kartı işinize daha çok yarayabilir. Bu nedenle karakterlerinizi önce seviye 15’e kadar yükseltip macera seviyeniz 15 olana kadar kartlarınızı saklayabilirsiniz.

Diğer taraftan silahlarınız için de benzer bir durum geçerlidir. Silahlar da öncelikle en fazla 20 seviye olabilirler. Ancak silahlarınız açık dünyada dolaşarak seviye atlamayacağı için onları direkt 20 seviye yapmakta bir sorun yoktur.

Son olarak artifaktlar ise en fazla 16-20 seviyeye (4 yıldızlı-5 yıldızlı) kadar çıkabilirler. Ancak artifaktları daha fazla yükseltemezsiniz ve seviye yükselmeleri silahlara veya karakterlerinize göre çok zordur.

Ayrıca buraya küçük bir ekleme daha yapmakta yarar var. 1, 2 veya 3 yıldızlı eşyalarınıza artı basmakla uğraşmayın. Eğer zorunluysanız mümkün olduğunca en az şekilde basın. Bütün artı basma malzemelerinizi 4 veya 5 yıldızlı eşyalara saklayın. Çok kolay olmasa da ortalama olarak oynadığınız her saat bir tane 4 yıldızlı eşya elde edebilirsiniz.

Yemek Yapmak Sadece Oyun Başında İşe Yarar

Elbette bunun için istisnalar mevcut. Örneğin bazen görevler olabilir veya etkisi için yemek yapabilirsiniz. Ölen karakterinizi diriltmek için gibi.

Ancak çoğunlukla yemekler karakterleri iyileştirmek için yapılır ve eğer dilek ile bir iyileştirici getiremezseniz bile macera seviyeniz 20 olduğunda oyunun en iyi iyileştiricilerinden Barbara’yı bedava olarak ekibinize katabileceksiniz. Bu noktadan sonra ise artık iyileştirme yemeklerine ihtiyacınız olmayacak.

Barbara

Dileklerinizi Kullanmayı Unutmayın

F3 tuşuna basarak ulaşabildiğiniz sayfada dileklerinizi kullanabilirsiniz. Her onlu dileğinizde otomatik olarak en az bir adet 4 veya daha fazla yıldızlı eşya veya karakter alacaksınız.

Dilekler oyun içinde görev yaparken otomatik olarak gelebileceği gibi Primogems ile de alınabilir. Her 160 Primogems ile 1 dilek alabilirsiniz. Oyunun neredeyse her yerinden ise Primogems düşmektedir. Bunları biriktirerek daha kaliteli eşyalar alabilirsiniz.

Demircilik, Yemek Gibi İşleri Yaparken Uygun Karakteri Kullanın

Bazı karakterle bazı işleri yaparken artı bonuslar sağlamaktadır. Bu bonuslar kullandığınız malzemeyi geri verme, iki kat sonuç elde etme gibi olabilir. İşi yapan karakterinizin eğer bir özelliği yoksa ve başka bir karakterin özelliği varsa oyun sizi uyaracaktır. Ancak bu uyarı pek dikkat çekici olmadığından dikkatli olmakta yarar var.

Örneğin Xiangling karakteri saldırı etkili yemek yaparken size bonus özellik sağlamaktadır.

Xiangling

Şimdilik bu rehberden bu kadar. Genshin Impact rehberleri ilerleyen yazılarda devam edecek. Takipte kalın.

Tüm Genshin Impact yazılarını okumak için buraya tıklayın.
Tüm Rehberleri okumak için ise buraya tıklayın

Belph IV

Belph IV

Bir şey deniyorum...
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments