Yeni Başlayanlar İçin Kimya Rehberi #1 – Malzeme Toplama | Black Desert Online

Yeni Başlayanlar İçin Kimya Rehberi #1 – Malzeme Toplama | Black Desert Online
Bu Yazıyı Puanlayın

Black Desert Online oyununda Kimya ve Aşçılık birbirlerine çok fazla benzeyen meslekler, hatta sadece nesnelerin adı değişmiş bile diyebiliriz. Ancak elbette Kimya’nın çok çok daha az para etmesi gibi bazı farklar var.

Bu nedenle insanlar Kimya’ya aynı emeği vermektense Aşçılık yapmayı tercih ediyorlar. Yine de elbette bu oyunu bir rol yapma oyunu olduğunu hatırlayarak girersek Kimya yaparak da oldukça eğlenceli zaman geçiriyorsunuz. Ayrıca o güzel kimyacılar olmasa tüm iksirleri kim yapacak.

Kimya rehberleri için diğer rehberlerin aksine şöyle bir fark olacak, bundan önce aşçılık rehberi yazdığım için birebir onların aynısını alacağım. Tek fark nesne (item) isimleri olacak. Bu nedenle isterseniz direkt Aşçılık rehberlerini okuyabilirsiniz.

Onları linklerini de şöyle bırakayım:

 1. Malzeme Toplama
 2. Gerekli Siteler
 3. Pişirme Tezgahı
 4. Aşçılığı Hızlandırma
 5. Ek Görevler ve Cadı Lezzeti
 6. İmparatorluk Üretim Teslimatı

Malzeme Toplama

Elbette kimya yaparken ilk ihtiyacınız malzemeler olacaktır. Malzemelerin nasıl toplanabileceğini, özellikle nasıl hızlı ve daha çok toplanabileceğini Yeni Başlayanlar İçin Toplama Rehberi serimizde yazdık:

 1. Toplama Eşyaları
 2. Toplamayı Hızlandırma
 3. Enerji Nasıl Yenilenir
 4. Toplama Yapmak
 5. Toplama Sonrası
 6. Daha Çok İtem Toplamak

Ayrıca bazı, eritilmiş madenler gibi, malzemeleri işleme yolu ile elde edebilirsiniz. Bunun için de Yeni Başlayanlar İçin İşleme Rehberi serisini de şuraya bırakalım:

 1. Kıyafetler
 2. İşlenmiş Taşlar
 3. Yemekler, İksirler, Öneriler

Bu serilerde yazanları okuyunca iyi düzeyde toplama ve işleme yapabileceksiniz. Tabi elbette malzeme toplamanın küçük birkaç farkı var. Hemen bunlardan da bahsedelim.

Öncelikle tüm toplama nesneleri kimya malzemesi değildir. Kimya malzemeleri genellikle madenlerden kazma, ağaçlardan balta ve şırınga, hayvanlardan şırınga ile, mantarlar elle toplanır.

Geri kalan, sıklıkla kullanılan bazı malzemeler kimyacı NPC’lerinden alınır. Aynı zamanda çoğu malzeme de Calpheon şehrinde NPC’ler tarafından satılabilmektedir (örneğin mantarlar).

Ayrıca işleme ile saf su, eritilmiş metaller yapılabilir. Bunlar da sıklıkla kullanılan malzemelerdir.

Bunun dışında kalan çoğu malzeme ise kimya yolu ile üretilen büyük karışımları yapmak için kullanılan küçük karışımlardır.

Bazı durumlarda başka malzemelerde olabilir. Örneğin bazen canavarlardan eşya düşürmeniz gerekebilmektedir (İzler, kristaller, taşlar vs). Kimyacılık için bu oldukça sık kullanılması gereken bir yöntemdir.

Ve son olarak bazı malzemeleri ise (izler gibi) madenlerde işçi çalıştırarak elde edebilirsiniz.

İşte bu kadar. Size hangi malzemelerin gerekli olduğunu da bir sonraki yazıda anlatacağım. Bu serinin ikinci yazısına bakmayı unutmayın.

Şimdilik Kimya rehberinden bu kadar. Devam eden rehberleri takip etmeyi unutmayın:

 1. Malzeme Toplama
 2. Gerekli Siteler
 3. Kimya Aleti
 4. Kimyayı Hızlandırma
 5. Gizemli Katalizör ve Rastgele Eşyalar
 6. İmparatorluk Üretim Teslimatı

Belph IV

Belph IV

Bir şey deniyorum...
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments