Yeni Başlayanlar İçin Aşçılık Rehberi #1 – Malzeme Toplama | Black Desert Online

Yeni Başlayanlar İçin Aşçılık Rehberi #1 – Malzeme Toplama | Black Desert Online
Bu Yazıyı Puanlayın

Black Desert Online’da en çok para getiren yaşam becerilerinden biri de aşçılıktır. Aşçılık afk olarak uzun süreler yapılabilmekte. Bu nedenle çoğu oyuncu tarafından tercih edilmektedir. Hatta oyunda görebileceğiniz en yüksek seviyeli yaşam becerileri genellikle aşçılık (veya balıkçılık) üzerinedir.

Elbette aşçılık yaparken ilk ihtiyacınız malzemeler olacaktır. Malzemelerin nasıl toplanabileceğini, özellikle nasıl hızlı ve daha çok toplanabileceğini Yeni Başlayanlar İçin Toplama Rehberi serimizde yazdık:

 1. Toplama Eşyaları
 2. Toplamayı Hızlandırma
 3. Enerji Nasıl Yenilenir
 4. Toplama Yapmak
 5. Toplama Sonrası
 6. Daha Çok İtem Toplamak

Ayrıca bazı, un ve hamur gibi, malzemeleri işleme yolu ile elde edebilirsiniz. Bunun için de Yeni Başlayanlar İçin İşleme Rehberi serisini de şuraya bırakalım:

 1. Kıyafetler
 2. İşlenmiş Taşlar
 3. Yemekler, İksirler, Öneriler

Bu serilerde yazanları okuyunca iyi düzeyde toplama ve işleme yapabileceksiniz. Tabi elbette malzeme toplamanın küçük birkaç farkı var. Hemen bunlardan da bahsedelim.

Öncelikle tüm toplama nesneleri aşçılık malzemesi değildir. Aşçılık malzemeleri genellikle çiftliklerden çıplak elle veya çapayla, hayvanlardan kasap bıçağı ile toplanır, balıklar ise olta ile tutulur.

Geri kalan, sıklıkla kullanılan bazı malzemeler aşçı NPC’lerinden alınır. Aynı zamanda çoğu malzeme de Calpheon şehrinde NPC’ler tarafından satılabilmektedir (örneğin meyveler).

Ayrıca işleme ile un, hamur, kurutulmuş balık, kurutulmuş et, saf su yapılabilir. Bunlar da sıklıkla kullanılan malzemelerdir.

Bunun dışında kalan çoğu malzeme ise aşçılık yolu ile üretilen büyük yemekleri yapmak için kullanılan küçük yemeklerdir.

Bazı durumlarda başka malzemelerde olabilir. Örneğin Siyah Puding yapmak için kana ihtiyaç duyarsınız ancak başka hiçbir yemek kana ihtiyaç duymamaktadır.

Ve son olarak bazı malzemeleri ise (yumurta gibi) çiftliklerde işçi çalıştırarak elde edebilirsiniz.

İşte bu kadar. Size hangi malzemelerin gerekli olduğunu da bir sonraki yazıda anlatacağım. Bu serinin ikinci yazısına bakmayı unutmayın.

Şimdilik Aşçılık rehberinden bu kadar. Devam eden rehberleri takip etmeyi unutmayın:

 1. Malzeme Toplama
 2. Gerekli Siteler
 3. Pişirme Tezgahı
 4. Aşçılığı Hızlandırma
 5. Ek Görevler ve Cadı Lezzeti
 6. İmparatorluk Üretim Teslimatı

Belph IV

Belph IV

Bir şey deniyorum...
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments