Anime Önerileri #8 Durarara!!

Anime Önerileri #8 Durarara!!
Bu Yazıyı Puanlayın

Gayet sıradan gibi görünen bir dünyanın içinde kesinlikle sıradan olmayan çok çeşitli olayların anlatıldığı ve her olay birbirinden ne kadar farklı görünse de bir şekilde bir araya geldiği bir hikaye ile karşınızdayız, işte Anime önerileri serimizin yeni bölümünde: Durarara!!

Çok yönlü hikayeler ve kendine has karakterleri ile en az bir karakteri kendinize yakın hissedecek ve bu hikayeye onunla devam edeceksiniz. Unutmadan bu yazının içinde tüm Durarara serileri (Durarara!!, Durarara!!x2 Shou, Durarara!!x2 Ten, Durarara!!x2 Ketsu) dahildir. Çok yönlü hikaye yazma konusunda ödüllü yazar, Narita Ryohgo, tarafından kaleme alınan bu serinin tanıtımına hemen başlayalım:

 • Diğer İsimler: Dullalala!!, DRRR!!, デュラララ!!
 • Bölüm Sayısı: 24+36
 • Yayınlanma Tarihi: 2010-2010 : 2015-2016
 • Kaynağı: Light Novel
 • Türü: Aksiyon (Action), Gizem (Mystery), Doğaüstü (Supernatural)
 • MyAnimeList Puanı:
 • Durarara!!: 8.19 (503bin+ kullanıcının oyuyla)
 • Durarara!!x2 Shou: 8.04 (191bin+ kullanıcının oyuyla)
 • Durarara!!x2 Ten: 8.02 (151bin+ kullanıcının oyuyla)
 • Durarara!!x2 Ketsu: 8.11 (135bin+ kullanıcının oyuyla)
 • MyAnimeList Puanı (Light Novel): 8.40 (4bin+ kullanıcının oyuyla)
 • Yazar: Ryohgo Narita
 • Yazarın önemli diğer eserleri:
 • (en az 7.5 Puan ve 10000 Oy almış Anime): Baccano! (8.42 Puan, 292bin+ Oy),
 • (en az 7.5 Puan ve 1000 Oy almış Light Novel): Baccano! (8.57 Puan, 1bin+ Oy), Fate/Strange Fake (8.27 Puan, 1bin+ Oy),

Konusu

Tokyo’nun merkez bölgelerinden Ikebukuro’da birçok tuhaf dedikodu dönmektedir. Kendilerini belli renklerle belirten renk çeteleri ve siyah motoru ile şehrin sokakları arasında başını arayan başsız sürücü ve daha neler neler.

Black Rider (Celty Sturluson)

Mikado Ryuugamine ise uzun uğraşlar sonucu Tokyo’ya gelebilmiş bir lise öğrencisidir. Ancak geldiği ilk gün itibari ile Siyah Sürücü ismi verilen, başsız motor sürücüsü ile karşılaşır. Diğer taraftan Dollars adı verilen renk çeteleri arasında renksizliği seçmiş olan grubun büyümesi de başlayınca Mikado ve iki sınıf arkadaşı, Kida Masaomi ve Sonohara Anri dedikoduların gerçek olduğunu görmeye başlarlar.

Masaomi, Mikado ve Anri

Diğer taraftan Orihara Izaya isimli nasıl olduğu bir türlü anlaşılmasa da her şeyi bilen bir muhbir ile, Heiwajima Shizuo isimli otomatları bile yerinden çıplak eli ile sökebilecek kadar güçlü bir garson giysili adamın da olaya katılması ile işler daha da renklenir. Ayrıca Siyah Sürücü olarak bilinen Celty Sturluson ise kendi başını sokakların arasında aramaktadır.

Izaya ve Shizuo

(Dikkat minik bir SPOILER) Ancak tüm karakterlerimiz bağlayan asıl nokta ise hepsinin Dollars isimli grubun üyesi olması ve aynı chat grubunda birbirilerini tam olarak tanımadan şehirde olan olaylar hakkında muhabbet etmeleridir (SPOILER sonu).

Shinra ve Celty

Ana karakterlerimiz birbirleri ile muhabbet ederken çeteler arasında savaşlar olmakta, Celty’nin başı garip deneylerde kullanılmakta ve siyah Rus abimiz, Simon, sushi satmaya çalışmaktadır. Ayrıca farklı küçük gruplar ve diğer birçok kişi bu sokaklarda birbirinden tuhaf amaçlarını gerçekleştirmeye çalışmaktadır.

Togusa, Erika, Walker, Kyouhei

Kısaca

Narita Ryohgo’nun diğer eseri Baccano!’da da olduğu gibi hikayenin en önemli kısımlarını spoiler vermeden anlatmak çok zor. Oldukça normal başlayan hikayeler kısa sürede olağanüstü olmakta ancak asıl vurucu noktalarını bir süre sonra yapmaktalar. Ki bu noktalar da artık Spoiler oluyor.

Seiji ve Mika

Örneğin (SPOILER) üç lise arkadaşı karakterimizin aslında üç büyük renk çetesinin: renksiz, Dollars; sarı, Sarı Peçeliler; kırmızı, Saika’nın Ordusu lideridir. (SPOILER SONU)

Neyse yine de eğer ki birbirine olay örgüsü birbirine giren hikayeleri seviyorsanız, Durarara!! serisine kesinlikle bir göz atın. Özgün karakterleri ve ilginç hikaye anlatımıyla sizin de dikkatinizi çekecektir.

Ayrıca küçük bir bilgi: Durarara ismi İrlanda mitolojisinden başsız sürücü Dullahan ile motor sesinin birleşiminden oluşturulmuştur.

Şarkılar

Açılış / Opening 1

Açılış / Opening 2

x2 Shou Açılış / Opening

x2 Ten Açılış / Opening

x2 Ketsu Açılış / Opening

Şimdilik Durarara!!’dan bu kadar. Anime tavsiyeleri ilerleyen yazılarda devam edecek. Takipte kalın.

Tüm Anime yazılarını okumak için buraya tıklayın.
Anime önerileri serisinin ilk yazısını okumak için ise buraya tıklayın.

Belph IV

Belph IV

Bir şey deniyorum...
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments