Anime Önerileri #6 Soul Eater

Anime Önerileri #6 Soul Eater
Bu Yazıyı Puanlayın

Death City (Ölüm Şehri), Shinigami (Azrail, Ölüm Tanrısı, Ölüm Meleği) tarafından yönetilen Death Weapon Meister Academy‘yi (Ölümün Silah Kullanıcı Akademisi) bünyesinde barındırmaktadır. Akademinin görevi öğrencilerini Azrail’in Tırpanı olarak yetiştirmektir. Ancak bu dünyada fiziksel silahlar bulunmamaktadır. Onun yerine bazı insanlar doğuştan silaha dönüşebilme, bazı insanlar ise doğuştan onları kullanabilme yeteneğine sahiptir. Silah formuna dönüşebilen insanlar eğer 99 kötü yaratık ruhu ve bir cadı ruhu tüketirse Azrail’in Tırpanına dönüşebilmektedir.

Shinigami

Soul Eater isimli tırpana dönüşme yeteneği olan ve sadece havalı şeylerle ilgilenen bir çocuk ile onun kullanıcısı, Maka Albarn 99 kötü yaratık ruhunu toplamışlardır. Hikayeye devam etmeden önce genel bilgileri verelim.

Maka ve Soul
 • Diğer İsimler: ソウルイーター
 • Bölüm Sayısı: 51
 • Yayınlanma Tarihi: 2008 – 2009
 • Kaynağı: Manga
 • Türü: Aksiyon (Action), Fantastik (Fantasy), Komedi (Comedy), Olağanüstü (Supernatural), Shounen
 • İzleyici: +13
 • MyAnimeList Puanı: 7.91 (568bin+ kullanıcının oyuyla)
 • MyAnimeList Puanı (Manga): 8.12 (61bin+ kullanıcının oyuyla)
 • Mangaka: Ookubo Atshusi
 • Mangakanın önemli diğer eserleri:
 • (en az 7.5 Puan ve 10000 Oy almış Anime): Enen no Shouboutai (7.72 Puan 233bin+ Oy), Enen no Shouboutai: Ni No Shou (7.81 Paun 37bin+ Oy).

Konusu

Azrail’in Tırpanı olmaya bir adım kala şekil değiştirme yeteneği ile cadıya dönüşmüş bir kedinin ruhunu yiyince Maka ve Soul’un tüm ilerlemeleri sıfırlanır. Bunun üzerine başa dönüp her şeye yeniden başlamaları gerekmektedir.

Bu noktada Maka ve Soul’un diğer sınıf ve yakın arkadaşları olan Kullanıcı “Black☆Star” ve Silah “Tsubaki Nakatsukasa”; Son Shinigami ve okul müdürünün oğlu, kullanıcı “Death the Kid” ve iki kız kardeş Silah “Patty” ile “Liz” ile karşılaşırız.

Cadıya dönüşen kedi Blair

Black☆Star ninja silahları kullanan bir kullanıcıdır. Tsubaki ise diğer kişilerin aksine birçok silah şekline dönüşebilen ve Black☆Star’la ortak oldukları için ninja silahları şekline dönüşen bir silahtır.

Black☆Star ve Tsubaki

Death the Kid Shinigami’nin oğlu olmasının yanında saçının simetrik olmayan şekline rağmen ileri düzey simetri takıntısı olan bir kullanıcıdır. Sırf bu nedenle iki silah kullanmaktadır. İki kız kardeşten küçüğü Patty ve büyüğü Liz ise tabancaya dönüşebilmektedirler. Ayrıca simetri takıntısı nedeni ile Death the Kid’in kullanabildiği tek silahtır.

Death the Kid, Patty ve Liz

Üç grubun gelişmeleri devam ederken cadılar tarafından işler gittikçe karışmaktadır. Çocuklar ruh toplarken görevlere gitmeli ve şehri korumalıdır. Ayrıca kullanıcılar ve silahlar aralarındaki ilişkiyi anlamalı ve birlikte daha iyi çalışmanın yollarını bulmalıdırlar.

Cadı Medusa ve Gülen Ay

Kısaca

Kendine özgü iyi ve kötü karakterleri ve ilginç konusu ile Soul Eater kendini modern klasikler arasına yazdırmıştır. Karakterlerin olgunlaşmasını kendi gözlerimizle gördüğümüz oldukça kaliteli bir animedir.

Chrona ve Silahı

Ancak seriyi izlerken filler bölümlere dikkat etmeyi unutmayın. Çünkü oldukça fazlalar ve özellikle son bölümlerin tamamı filler. Bu nedenle son bölümleri izlemeden Manga’dan devam etmeniz mantıklı olacaktır. Zaten geriye fazla bir bölüm kalmıyor. Güzel bir seriyi o bölümleri izleyerek mahvetmenize hiç gerek yok.

Excalibur

Ayrıca ikonik karakterler oluşturma konusunda oldukça başarılı bir seri olduğunu da söylemeden geçemeyeceğim. Zamanında oldukça konuşulmuş bir sürü karakter içermektedir. Örneğin Excalibur’un kimse tarafından kullanılamamasının nedeninin aslında onun gıcık, itici kişiliği olduğunu biliyor muydunuz?

Franken Stein ve Spirit Albarn (Maka’nın babası ve Azrail’in Tırpanı)

Şarkılar

Açılış Müziği / Opening 1

Açılış Müziği / Opening 2

Belph IV

Belph IV

Bir şey deniyorum...
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments