Anime Önerileri #5 Dorohedoro

Anime Önerileri #5 Dorohedoro
Bu Yazıyı Puanlayın

Büyücüler dünyası ve büyücüler dünyasının atıklarının döküldüğü “hole” (hol, delik). Hole’de yaşayan insanlardan biri olan Kaiman isimli kertenkele başlı varlık kendisini kertenkeleye çeviren büyücüyü aramaktadır. Bunu yaparken kullandığı yöntemler de bu dünyanın temasına uygun olarak oldukça vahşidir.

Kaiman’a yardım eden dostları, ona engel olmaya çalışan düşmanları ve ortalıkta dolaşan insanları kertenkele başlı hale getiren bir büyü kullanan küçük bir kız. Ancak bu Kaiman’ın anılarına pek uymuyor, bu nedenle arayış devam ediyor. Şimdi genel bilgiler gelsin:

  • Diğer İsimler: ドロヘドロ
  • Bölüm Sayısı: 12
  • Yayınlanma Tarihi: 2020
  • Kaynağı: Manga
  • Türü: Aksiyon (Action), Komedi (Comedy), Korku (Horror), Büyü (Magic), Fantastik (Fantasy), Seinen
  • İzleyici: +17 (Şiddet ve Küfürlü Dil)
  • MyAnimeList Puanı: 8.13 (74bin+ kullanıcının oyuyla)
  • MyAnimeList Puanı (Manga): 8.62 (20bin+ kullanıcının oyuyla)
  • Mangaka: Hayashida Q

Konusu

Güçsüzlerin güçlüler tarafından avlandığı, ölümün kol gezdiği karanlık, mahvolmuş, kuralsız bölge; Hole. Maske takan büyücülerin gücü altında ezilmiş kimselerin kaçtığı, bir nevi adından da anlaşılabileceği gibi dünyanın kanalizasyon çukuru.

Kaiman

Burada Kaiman isimli bir kertenkele kafalı insan, bir büyü mağduru, kendisine büyü yapan büyücüyü aramaktadır. Bu arayışta başta kendisine büyü işlemeyen vücudu yardımcı olmaktadır. Ondan sonra ise Nikaidou isimli bir restoran işleticisi.

Nikaido

Cehennemvari bu dünyada geçen maceralara sizin de hemen katılmanız ve Kaiman’ın kertenkeleye dönüşmesinin ardındaki sır perdesini aralamanız gerek. Ayrıca bu dünyada tanrı gibi görülmelerine rağmen ortalıkta gezen şeytanlar olduğunu da unutmamalı.

Genel Olarak Karakterler (Mini Mini Spoiler’li)

Kaiman kendisine büyü yapan büyücüyü bulmak için büyücülerin kafasını ısırır. Kafası ısırılan büyücü Kaiman’ın ağzının içinde bir görüntü görür. Bu görüntü de bir adam onlara “sen değilsin” demektedir. Kaiman da “sensin” diyeceği büyücüyü aramaktadır.

Kaiman’ın yanında diğer önemli karakterlerden biri de Nikaido isimli bir restoran işletmecisidir. Nikaido aslında zamanı kontrol eden bir büyü kullanabilmesine rağmen hole’de yaşamakta ve kimliğini saklamaktadır.

En bir zaman büyücüsü bulup geçmişe gitmeye çalışan bir adamdır, kötü adamların patronu, mantar büyüsü kullanıcısı.

En

Shin ve Noi, En’in altında çalışan iki kötü. Shin’in yeteneği canlıları hala canlıyken parçalara bölebilmek, Noi’nin ise iyileştirme. Bu nedenle ikisi sorgulama işini oldukça iyi yapabilmektedirler.

Shin ve Noi

Fujita, En’in altında çalışan alt sınıf bir büyücü, kendine bir ortak bulmaya çalışmaktadır ancak güçsüz olduğu için kimse onunla ortak olmak istemez. İlk bölümde eski ortağı sayesinde Kaiman’ın elinden kurtulur.

Ebisu canlıları kertenkeleye dönüştürme yeteneği olan küçük bir kız. Fujita ile ortak gibilerdir ve ondan hoşlanmakta ancak itiraf edememektedir.

Fujita ve Ebisu

Profesör Kasukabe zeki doktor, kendini genç tutmanın bile yolunu bulmuştur. Oldukça sakin karakteri ile herkesi büyüler.

Jonson, devasa hamamböceği, çok güçlüdür ancak zeki değildir. Profesör ile buluşunca onun evcil hayvanı olur.

Profesör Kasukabe ve Jonson

Chota, En’in eski ortağı, klon yapma yeteneği vardır. En ve Nikaido ortak olunca onların ayrılmasına ve Nikaido’nun kaçmasına yardım etmiştir.

Chota

Kısaca

Açıkcası ilginç bir evrene sahip bir anime. Ayrıca bir Seinen seri, yani genelin aksine daha büyük yaş kitlesine hitap ediyor.

Manga’sı çok daha uzun ve açıklayıcı olmasına rağmen Anime’si sadece 12 bölüm. Bu nedenle birçok konu eksik kalıyor ve neredeyse hiçbir şey cevaplanmıyor. Bu sürede sadece evreni biraz tanıyoruz o kadar.

Ayrıca Manga’sı yayınlanma konusunda elbette daha rahat olduğu için, Manga’sında kopan kollar bacaklar havalarda uçuşuyor ancak Anime’si Manga’sına göre çok sakin kalmış.

Şarkılar

Açılış Müziği / Opening

Kapanış Müziği 1 / Ending 1

Kapanış Müziği 2 / Ending 2

Kapanış Müziği 3 / Ending 3

Kapanış Müziği 4 / Ending 4

Kapanış Müziği 5 / Ending 5

Kapanış Müziği 6 / Ending 6

Belph IV

Belph IV

Bir şey deniyorum...
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments