Anime Önerileri #3 Death Note

Anime Önerileri #3 Death Note
Bu Yazıyı Puanlayın

İnsanlara Anime önerirken en çok bahsedilen serilerin başında gelir, Death Note. Gerek Anime izleyen gerek Anime izlemeyen kişiler tarafından bile oldukça beğenilir. Bunun en büyük nedeni de elbette hikayesinin normal Anime mantığından çok Amerikan filmleri tarzında olmasıdır.

Bu nedenle insanları Anime’yi insanlara sevdirmek için en çok kullanılan seri haline gelmiştir. Peki nedir Death Note:

 • Diğer İsimler: デスノート
 • Bölüm Sayısı: 37
 • Yayınlanma Tarihi: 2006 – 2007
 • Kaynağı: Manga
 • Türü: Gizem (Mystery), Polisiye (Police), Psikolojik (Psychological), Doğaüstü (Supernatural), Gerilim (Thriller), Shounen
 • MyAnimeList Puanı: 8.63 (1,488,886 kullanıcının oyuyla)
 • Mangaka: Obata Takeshi (Çizim), Ohba Tsugumi (Hikaye)
 • Mangakanın önemli diğer eserleri:
 • (en az 7.5 Puan ve 10000 Oy almış Anime): Aoi Bungaku Series (7.76 Puan, 40,000+ Oy), Bakuman (8.25 Puan, 200,000+ Oy), Bakuman. 2nd Season (8.42 Puan, 150,000+ Oy), Bakuman. 3rd Season (8.61 Puan, 100,000+ Oy), Hikaru no Go (8.12 Puan, 40,000+ Oy), Hikaru no Go: Hokuto Hai e no Michi (7.99 Puan, 10,000+ Oy)
 • (en az 7.5 Puan ve 10000 Oy almış Manga): All You Need Is Kill (7.94 Puan, 40,000+ Oy), Bakuman. (8.46 Puan, 65,000+ Oy), Hikaru no Go (8.16 Puan, 15,000+ Oy),

Konusu

Bir shinigami, ölüm tanrısı veya meleği, kurbanların yüzlerine bakarak onları ölüm tarihlerini görür ve ölüm tarihi gelen kişileri Death Note’a (Ölüm Defteri’ne) yazar. Böylece zamanı gelen kurbanlar ölümle buluşur. Bir gün Ryuk isimli bir shinigami çok sıkılır ve kendi Death Note’unu dünyaya atar.

Yagami Light isimli bir lise öğrencisi gökyüzünden düşen bir defter görür ve onu almaya gider. Başlangıçta Death Note’un gücünü şaka sanan Light, Televizyonda gördüğü bir suçluyu Death Note ile öldürünce olayın ciddiyetini anlamaya başlar.

Death Note’un belli kuralları vardır ve şu şekildedir:

 1. Bu deftere ismi yazılan insan ölür.
 2. Aynı ismi paylaşan kişiler etkilenmesini diye ismi yazan kişi ölmesini istediği kişinin yüzünü gözünde canlandırmalıdır.
 3. 40 saniye içinde isimle birlikte ölüm nedeni yazarsa, ölüm bu şekilde gerçekleşir.
 4. Eğer ölüm şekli belirtilmemişse kişi kalp krizinden ölür.
 5. İsim yazıldıktan sonra detaylar 5 dakika 40 saniye içinde yazılmalıdır.

Önemli bir polis memurunun oğlu olduğu için Light, suçluların geçmişlerine ve bilgilerine ulaşabilmektedir. Bu sayede belirlediği suçluları öldürür. Ancak kısa sürede Light kendini bir tanrı olarak görmeye başlar.

Ölümler arttıkça insanlar şüphelenmeye başlar. Bunun üzerine L lakaplı dahi bir dedektif “Kira” lakabı verilen suçluyu yakalamak için işin içine girer. Kısa sürede şüpheli sayısını indiren L, Light’ın yanına gelmiştir bile.

Kısaca

Death Note serisi zeka oyunları ve diken üstünde atmosferi ile insanlara kesinlikle harika bir deneyim sunuyor. Temelinde Light ve L arasında geçen kapışma hızlıca birçok insana sıçrıyor ve herkes olaya katılıyor. Light ve L planlarını uygulamak için birçok insanı kullanıyor ve birçok insandan yardım alıyorlar.

Death Note serisini spoiler’siz nasıl anlatabileceğime gerçekten emin olamıyorum ancak seriyi izlediğinizde ne demek istediğimi kesinlikle anlayacaksınız.

Uzun bir seri olmadığı için, 1 veya 2 sezonluk bir diziymiş gibi düşünüp izleyebilirsiniz. Ayrıca Manga ve Anime birbiri ile tutarlı olduğu için ya Anime’yi izlemeyi ya da Manga’yı okumayı tercih edebilirsiniz.

Şarkıları

Açılış 1 / Opening 1

Açılış 2 / Opening 2

Belph IV

Belph IV

Bir şey deniyorum...
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments