Anime Önerileri #2 Katekyo Hitman Reborn

Anime Önerileri #2 Katekyo Hitman Reborn
Bu Yazıyı Puanlayın

Bu ne ya, bebeklerin kavga etmesini mi izleyeceğiz? Şu anda elbette çok söylenmese de özellikle ilk çıktığı zaman birçok defa söylenen bir sözdü bu. Özellikle baş karakterin yanında gezen bebekten ve şöyle sahnelerden sonra:

Ancak olayın bu kadar basit olmadığı bölümler ilerledikçe daha çok ortaya çıkıyor. Her neyse hadi genel bilgileri verip, tanıtıma başlayalım:

  • Diğer İsimler: Reborn!, 家庭教師ヒットマンREBORN!
  • Bölüm Sayısı: 203
  • Yayınlanma Tarihi: 2006 – 2010
  • Kaynağı: Manga
  • Türü: Aksiyon (Action) , Komedi (Comedy), Shounen, Süper Güçler (Super Power)
  • MyAnimeList Puanı: 8.20 (182,613 kullanıcının oyuyla)
  • Mangaka: Amano Akira
  • Mangakanın önemli diğer eserleri (en az 7.5 Puan ve 10000 Oy almış): Psyco-Pass (8.40 Puan, 500000+ Oy)

Konusu

Tsunayoshi Sawada iyi bir özelliği olmayan ortalama bir öğrencidir. Okulun popüler kızı Kyouko Sasagawa’ya aşıktır. Tsuna’nın hayatı bir gün Reborn isimli, Tsuna’yı tetikçi yapmaya çalışan bir bebekle tuhaf bir şekilde karşılaşınca tamamen değişir.

İtalya’nın en büyük mafya ailesi olan Vongola ailesinin 9. lideri tarafından lider olması için, Reborn isimli bu bebek, Tsuna’yı eğitecektir. Bu yolda elbette birçok sorunla karşılacaktır. Ailenin lideri olmak isteyen başkaları da vardır. Elbette başka ailelerde Vongola ailesini durdurmak isteyecektir. Ayrıca bu bebeklerin sırrı ne? Nasıl oluyor da bu kadar çok şey bilebiliyorlar.

Genel Bilgiler

Serinin başlarında genellikle Vongola ailesinin 10. neslini oluşturmak için çabalar görüyoruz. Aynı zamanda bebeklerinde ortada bayağı güçlü kişiler olarak gezdiğini görünce chibi karakterleri izlemeye mi geldik diye düşünebiliyorsunuz.

Ancak serinin fantazi ve bilim kurguyu da içine çok fazla kattığını belirtmem gerek. Sizi on yıl sonraki halinizde yer değiştiren aletlerden, vücudunuzu mühürleyip sizi bebek haline getiren büyülere kadar. Ancak elbette hepsine kısaca süper güç demek de mümkün.

Bu nedenle size serinin kesinlikle zamanla açıldığını söylemem gerek. İlk bölümleri izleyip bırakırsanız muhtemelen ortalama altı bir seriden başka bir şey göremeyeceksiniz fakat her sezonla birlikte hem geçmiş, hem de şu an olan olaylarla birlikte daha çok şey açıklandıkça siz de bu dünyaya daha iyi giriş yapabilecek ve en sonunda güzel bir şekilde bu dünyadan ayrılabileceksiniz.

Ayrıca seride her sezonla birlikte her karaktere bir özellik gelmesi ve her karakteri bu yönüyle ön plana çıkarması çok hoş. Tabi böyle anlatmam çok anlaşılmaz oldu ama şöyle örnek verelim: Vongola ailesinden olan karakterlerin her biri farklı bir dövüş tarzına sahip (yumruk, kılıç, bomba gibi), bir sonraki sezon ile birlikte her karakter için bir yüzük ortaya çıkıyor, sonra hayvanlar, sonra geçmiş bağlantıları vs. Ama her karakterin her şeyden sadece bir tanesi olduğu için bunların ne olduğuna bakmak hoşunuza gidiyor. Bunu daha iyi anlatmak için karakterlere bir göz atmak gerek:

Karakterler

Vongola Ailesi (10. Nesil):

Tsunasyoshi Sawada: Lider, Gökyüzü Gardiyanı, X-Gloves (eldiven) ile savaşır, Gökyüzü yüzüğünü taşır, Hayvanı: Aslan
Tsuna’yı genel olarak tanıttığımız için onu geçelim.

Hayato Gokudera: Fırtına Gardiyanı, Dinamitler ile savaşır, Fırtına yüzüğünü taşır, Hayvanı: Kedi
Gokudera genellikle sinirli bir yapıya sahip olmasına rağmen (Tsuna, Reborn ve Tsuna’nın annesine karşı hariç) özellikle Lambo’ya karşı onu koruyan bir abi tavrındadır. Her zaman asi çocuk gibi görünmektedir. Ancak savaşlarda oldukça taktikseldir.

Takeshi Yamamoto: Yağmur Gardiyanı, Kılıç ile Savaşır, Yağmur yüzüğünü taşır, Hayvanı: Köpek
Yamamoto her zaman sakin tavrı ile dikkat çekmektedir. Bu nedenle özellikle Gokudera ona sinir olmaktadır. Ayrıca Yamamoto herkesle arkadaş olabilir veya karşısında bulunan kişinin saygısını kazanabilir. Bu nedenle düşmanları bile ona saygı göstermeden savaşamazlar.

Ryohei Sasagawa: Güneş Gardiyanı, Yumrukları ile Savaşır, Güneş yüzüğünü taşır, Hayvanı: Kanguru
Tsuna’nın aşık olduğu kızın abisi, boksör. Çok çabuk gaza gelir. Tsuna ve arkadaşları tuhaf bir şey yaptığını gördüğünde hemen onlara katılır. Olayları incelemeden içine atılır. Arkadaşlarına karşı oldukça sadıktır ve onları korumak için iki kere düşünmez. Kızların ve çocukların savaşa katılmaması gerektiğini düşünür. Bu nedenle Lambo’yu da korumaya çalışır.

Lambo: Yıldırım Gardiyanı, Elektrik ile savaşır, Yıldırım yüzüğünü taşır, Hayvanı: Bufalo
Lambo aslında 5 yaşında bir çocuktur. Ancak 10 yıl bazukası sayesinde 10 yıl sonraki hali ile yer değiştirebilir. Hatta bir kere daha kullanarak 25 yaşındaki haliyle de yer değiştirmişliği vardır. Daha genç yaşlarında elektriği kullanarak savaşır. 5 yaşındaki halinde Bovino ailesinde çalışan bir mafyadır. Reborn’la birlikte geldikten sonra Vongola ailesine katılır. Oldukça sinir edici bir tavrı vardır. 15 yaşındaki hali daha olgun olmasına rağmen hala ağlak bir yapıya sahiptir. 25 yaşındaki hali de oldukça ciddi bir haldedir.

Kyoya Hibari: Bulut Gardiyanı, Tonfa (Jop benzeri çift sopa) ile savaşır, Bulut yüzüğünü taşır, Hayvanı: Kirpi
Hibari disipline takıntılı, okulun disiplin komitesi başkanıdır. Çok güçlü olmasına rağmen sadece kendi istediğini yapar. İnsanlarla birlikte olmaktansa tek olmayı daha çok sever. Küçük hayvanları çok sever.

Mukuro Rokudo ve Chrome Dokuro: Sis Gardiyanı, Üç dişli mızrak ile dövüşür, Sis yüzüğü taşır, Hayvanı: Baykuş
Rokudo ve Chrome aynı bedeni içinde yaşamaktadır. Rokudo güçlü bir ilizyonist ve suçludur. Chrome ise Rokudo’nun kaçarken kullandığı beden şeklindedir. Durumlarını izleyerek görmeniz, açıkcası, çok daha iyi olur.

Reborn ve Diğer Arcobalenolar (Spoiler):

Reborn’dan daha önce bahsetmiştik, özellikle bir bebek olduğundan ancak bir bebek gibi de olmadığından. Arcobalenolar dünyanın en güçlü 7 savaşçısının lanetlenmiş halleridir. Bu lanet nedeni ile bebek formuna sıkışmışlardır. Gökkuşağının 7 rengi ile ifade edilirler.

Fon: Kırmızı, dünyanın en iyi dövüş ustası.
Luce, Aria ve Uni: Turuncu. hikayede önemli bir rolü var. Bu nedenle ne olduğunu söylememek daha doğru.
Reborn: Sarı, dünyanın en iyi tetikçisi.
Verde: Yeşil, dünyanın en iyi biliminsanı.
Colennelo: Mavi, dünyanın en iyi askeri.
Viper: Lacivert, dünyanın en iyi psişiği.
Skull: Mor, ölümsüz insan.

Kısaca

Saatlerdir bu yazı için araştırma yapıp yazmaya devam ettiğimi fark edince durmaya karar verdim. Elbette çok daha fazla karakter var ancak bunların her birini yazmak bu yazıyı çok fazla uzatacaktır. Şimdilik burada bitirelim.

Katekyo Hitman Reborn serisi mangası bitmiş olan bir seri bu nedenle, gönül rahatlığı ile okuyabilir veya izleyebilirsiniz. Ancak elbette Anime’nin finali manga ile aynı mıydı emin olamıyorum. Bu nedenle Anime bittikten sonra mangaya bir göz atmakta yarar var.

Ayrıca serinin başta çok sakin, hatta bazen aşırı sakin (sıkıcı) giderken yavaş yavaş açıldığını unutmamak gerek. Açıldıktan sonra ise artık tutması çok zor hale geliyor ve oldukça eğlenmeye başlıyorsunuz.

Neyse bitirelim artık:

Şarkıları

Tüm Açılış Müzikleri / Tüm Openingler

Belph IV

Belph IV

Bir şey deniyorum...
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments