Anime Önerileri #18.1 JoJo no Kimyou na Bouken (TV) (1. Part)

Anime Önerileri #18.1 JoJo no Kimyou na Bouken (TV) (1. Part)
Bu Yazıyı Puanlayın

İlk JoJo, Jonathan Joestar’ın macerası ile hikayemize başlıyoruz. JoJo’nun tuhaf macerası bir trafik kazası ile başlıyor. Hala bir bebekken gerçekleşen bu kazada JoJo annesini kaybetmiştir. Bir yanlış anlama sonucu hayatlarını kurtardığını düşünen JoJo’nun babası George Joestar, hırsız Dario Brando’ya büyük bir borcu olduğunu söyler. Aradan yıllar geçtikten sonra Dario Brando’nun ölümü ile birlikte, oğlu Dio Brando bu borcun ödenme zamanının geldiğini düşünür. İşte karşınızda JoJo no Kimyou na Bouken (TV) ilk sezon:

  • Diğer İsimler: JoJo’s Bizarre Adventure Part 1: Phantom Blood, ジョジョの奇妙な冒険 ファントムブラッド
  • Bölüm Sayısı: 9 (2. Part’la birlikte 26)
  • Yayınlanma Tarihi: 2012-2013
  • Kaynağı: Manga
  • Türü: Aksiyon (Action), Macera (Adventure), Doğaüstü (Supernatural), Vampir (Vampire), Shounen
  • MyAnimeList Puanı: 8.03 (616 bin+ kişinin oyuyla)
  • MyAnimeList Puanı (Manga): 7.37 (49bin+ kullanıcının oyuyla)
  • Mangaka: Araki, Hirohiko
  • Sınıflandırma: 17 yaş ve üzeri (Şiddet ve Hakaret)

Konusu

MyAnimeList.net

Altına hücum fırtınasının Avrupa’yı etkisi altına aldığı bir dönemde, babası ile birlikte Liverpool, İngiltere’de zenginlik içinde yaşayan, JoJo ismi ile de bilinen, bir genç Jonathan Joestar, hayatını bir centilmenmiş gibi davranarak rahatça geçirmektedir. Ancak bu huzurlu günler kendini Dio Brando olarak tanıtan bir gençle birlikte sonra erer.

Dio, Jonathan’ın babasının Dio’nun babasına verdiği bir söz nedeni ile Joestar ailesi tarafından evlatlık alınır. Jonathan başlangıçta yeni bir erkek kardeşe sahip olmayı kabul ederken, Dio serveti miras almak için Joestar’lara karşı bir plan hazırlar. Dio’nun planları kontrolden çıktığında, Jonathan onunla karşı karşıya gelmek zorunda kalır.

Dio, evde bulunan, kullanan kişiyi bir vampire çevirme gücüne sahip bir Aztek taş maskesini kullanarak, George ve Jonathan’ı yok etmeye çalışır ve yıllarca devam edecek olan olaylar zincirini tetikler.

Joestar soyunun hikayesi böylece başlamıştır. Jonathan evlat edinilen kardeşiyle birlikte olgunlaşmıştır ve sonunda tuhaf arkadaşlar ve düşmanlarla karşılaşacağı, ripple (dalga) ismi verilen bir güç elde edeceği bir maceraya başlar.

Kısaca

Büyük maceranın başladığı ilk sezon olan bu sezonda Jonathan ve Dio ile karşılaşıyoruz. Sezonlar boyunca izleri devam edecek olan bu ikilinin maceraları ve onların doğaüstü dünyalara girişi bu noktadan itibaren başlıyor. Jonathan’ın ripple gücünü, Dio’nun ise vampirlik gücünü alması ile birlikte hikaye olağanüstü bir noktaya geçiş yapıyor ve bu noktadan sonra bir daha normale dönmüyor.

Ancak hikaye anlatımının bir daha normale dönmeme noktası ise en başlarda oluyor. Dio’nun ilk arabadan çıkış sahnesi en iyi anime giriş sahnesi değil de nedir 🙂 Bu bölümler itibari ile nasıl bir şeyin beklediğini bize göstermesinin yanında oldukça kısa bir sezondur. Sadece 9 bölüm olduğu için ikinci sezon da bu sezonla birleştirilmiştir. Ancak ben burada tanıtırken bu sezonları mangada olduğu şekliyle anlatacağım.

Şarkılar

Açılış / Opening

Şimdilik JoJo no Kimyou na Bouken’den bu kadar. Anime tavsiyeleri ilerleyen yazılarda devam edecek. Takipte kalın.

Tüm Anime yazılarını okumak için buraya tıklayın.
Anime önerileri serisinin ilk yazısını okumak için ise buraya tıklayın.

Belph IV

Belph IV

Bir şey deniyorum...
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments