Anime Önerileri #13 Made in Abyss

Anime Önerileri #13 Made in Abyss
10/10 - (1 vote)

Öncelikle sonrasında “ben böyle bir şey için gelmemiştim” dememek için oldukça şirin görüntüsünün aksine Made in Abyss’in bir dram olduğunu bilmelisiniz. Elbette Anime’yi de izlerseniz başlangıçta hani nerede drama diyebilirsiniz. Bu sevimli sevimli dünyada mı drama olacak demeniz oldukça muhtemelen. Neyse fazla uzatmadan serinin tanıtımına geçelim.

  • Diğer İsimler: メイドインアビス
  • Bölüm Sayısı: 13
  • Yayınlanma Tarihi: 2017
  • Kaynağı: Manga
  • Türü: Bilim Kurgu (Sci-Fi), Macera (Adventure), Gizem (Mystery), Dram (Drama), Fantastik (Fantasy)
  • MyAnimeList Puanı: 8.74 (455bin+ kişinin oyuyla)
  • MyAnimeList Puanı (Manga): 8.86 (31bin+ kullanıcının oyuyla)
  • Mangaka: Tsukushi, Akihito

Konusu

Gizemli yaratıklar ve geçmiş zamanın kalıntıları ile dolu dünyanın derinliklerine doğru inen, Abyss. Nasıl ortaya çıktı, dibinde ne var bilinmiyor. “Divers” (dalıcılar) ismi verilen sayısız cesur kişi Abyss’in gizemini çözmek amacı ile karanlık diyarlara doğru korkusuzca yol aldı. En iyi ve en cesur dalıcılar, beyaz düdüklüler, yer yüzünde efsaneler olarak bilinmektedir.

Riko, kayıp beyaz düdüklü Yok Edici Lyza’nın kızı, annesinden ilham alarak Abyss’de daha ileri noktalara gitmeye çalışır. Ancak kendisi hala, sadece en üst tabanları keşfetmesine izin verilen, küçük bir kırmızı düdüklüdür. Böyle olsa bile, Riko gizemli bir robot görünümlü sıradan bir çocukla karşılaşır. Hafızasını kaybetmiş bu robot çocuğa Reg ismini verir. Reg’i var eden bu teknoloji kesinlikle Abyss’in derinliklerinden gelmiş olmalıdır. İkili Reg’in hafızasını geri kazanması için ve derinlikleri kendi gözleri ile görmek için yolculuğa hazırlanırlar. Ancak hala Abyss’in gerçek manada ne tür tehlikeler barındırdığından habersizdirler.

Abyss’de insanlar için bulunan en büyük sorunlardan biri de Abyss’in lanetidir. Bu lanet insanları bir katman gibi sararak yukarı çıkmalarını engellemektedir. Yani istediğiniz kadar aşağı inebilmenize rağmen eğer yukarı çıkmaya başlarsanız Abyss’in lanetine maruz kalıyorsunuz. Bu da her aşamada gittikçe artarak başlangıçta baş dönmesinden ibaretken bir katmandan sonra artık yukarı çıkmaya çalışırsanız ölümünüze dahi neden oluyor.

Reg robot yapısı nedeni ile bu etkiden zarar görmemesine rağmen Riko lanetten diğer insanlar gibi etkilenmektedir. Bu da onun geri dönüşü olmayan bir yola çıktığının göstergesidir.

Kısaca

Made in Abyss Manga’sı ve Anime’si birbirinden farklı yöntemler ile başlangıç yapmayı tercih etmişler. Özellikle Manga’da dünyanın aslında korkutucu olduğunu ilk bölümden anlamamıza rağmen Anime dünyanın aslında oldukça sevimli olduğu söyleyerek başlamış. Bu da Anime izleyen kişilerde bölümler ilerledikçe baştaki düşünce yok olmasına ve yok oldukça da izleyenlerin şaşırmasına neden oluyor.

Anime’den takip edenler için, iki üç çocuğun etrafta koşturmasını izleyeceğiz noktasından lütfen onu öldür noktasına gelmesi oldukça travmatik olabilecekken Manga’da zaten dünyanın ağır olduğunu bilen kişiler tarafından daha normal karşılanabilmektedir. Yine de Anime’de temel birkaç sansür dışında çok fazla sansür yok gibi. Bu nedenle Anime de Manga da rahatlıkla izlenebilir, okunabilir.

Ayrıca son olarak Anime’nin üçüncü film ile devam ettiğini de hatırlatalım. Birinci ve ikinci filmler ise Anime sezonunun filmleri, yani eğer sezonu izlediyseniz ilk iki filmi izlemeniz gerekmiyor.

Şarkılar

Açılış / Opening 1

Şimdilik Made in Abyss’den bu kadar. Anime tavsiyeleri ilerleyen yazılarda devam edecek. Takipte kalın.

Tüm Anime yazılarını okumak için buraya tıklayın.
Anime önerileri serisinin ilk yazısını okumak için ise buraya tıklayın.

Belph IV

Belph IV

Bir şey deniyorum...
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments