Anime Önerileri #12 Dororo

Anime Önerileri #12 Dororo
9/10 - (1 vote)

Babasının şeytanlarla yaptığı anlaşma sonucunda gözü, kolu, bacağı hatta derisi gibi birçok organı olmadan hayata gelen Hyakkimaru yaşama azmi ve çevresinde dolanan bir çeşit kutsama ile hayatta kalmayı başarır ve kendisinden alınanları geri almak için yola çıkar.

Yolculuk sırasında Dororo isimli küçük bir çocukla karşılaşır ve onunla birlikte şeytanları öldürmeye başlar. Ancak babasının anlaşmasının etkisi ölen her şeytanla birlikte azalmaktadır. Hadi kısaca Dororo’yu tanıtalım.

  • Diğer İsimler: どろろ
  • Bölüm Sayısı: 24
  • Yayınlanma Tarihi: 2019
  • Kaynağı: Manga
  • Türü: Aksiyon (Action), Macera (Adventure), Şeytanlar (Demons), Tarihi (Historical), Samuray (Samurai), Shounen, Olağanüstü (Supernatural)
  • MyAnimeList Puanı: 8.19 (321bin+ kişinin oyuyla)
  • MyAnimeList Puanı (Manga): 7.30 (4bin+ kullanıcının oyuyla)
  • Mangaka: Tezuka Osamu
  • Yazarın önemli diğer eserleri:
  • (en az 7.5 Puan ve 10000 Oy almış Manga) : Pluto (8.61 Puan)

Konusu

Açgözlü samuray lordu Daigo Kagemitsu’nun toprakları kıtlıktan kırılmak üzeredir. Buddha’ya ettiği dualar sonuçlanmayınca şeytanlarla bir anlaşma yapar. Bu anlaşma ile şeytan Daigo’dan istedikleri bir şeyi alabilecektir. Anlaşmayı kabul eden 12 şeytan Daigo’nun ödülüne karşılık onun ilk çocuğunun bir organını alırlar. En sonunda bir et yumağından farksız kalan çocuk yine de yaşamaya devam eder.

Babası çocuğun nehre atılmasını ve sonsuza kadar unutulmasını ister. Ancak çocuğun çevresindeki kutsama onu bırakmaz ve önce çocuğu nehre atması istenen kişi tarafından sonrasında ise ülkenin en iyi protez ustası tarafından şefkat görür. Bu sayede yaşamına devam edebilir ve büyür. Göremese de, duyamasa da, hatta hiçbir şey hissedemese de özel bir yetenek sayesinde çevresini anlama kapasitesine sahiptir. Ayrıca bu kapasitenin en önemli özelliği ise şeytanları da ayırt edebilmesini sağlamasıdır.

Organlarını alan şeytanları yendikçe organları yeniden yerine gelen Hyakkimaru, Dororo isimli ailesiz bir çocuk ile yolculuk etmeye başlar. Bu yolculuk boyunca organları yeniden kazanır ancak kazandığı her organla birlikte babasının yaptığı anlaşma bozulmaktadır ve bu toprakları için yeniden kıtlığın başlaması anlamına gelmektedir.

Kısaca

İlginç dövüş stili ve yarı karanlık atmosferi ile Dororo izlemesi oldukça eğlenceli bir seri. Baş karakterimiz Hyakkimaru ve Dororo’nun başına gelenleri gördükçe siz de hikayenin içine gireceksiniz. Özellikle bazı şarkıların çok başarılı olduğunu söylemem lazım.

Şarkılar

Açılış / Opening 1

Açılış / Opening 2

Şimdilik Dororo’dan bu kadar. Anime tavsiyeleri ilerleyen yazılarda devam edecek. Takipte kalın.

Tüm Anime yazılarını okumak için buraya tıklayın.
Anime önerileri serisinin ilk yazısını okumak için ise buraya tıklayın.

Belph IV

Belph IV

Bir şey deniyorum...
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments