Anime Önerileri #11 Baccano!

Anime Önerileri #11 Baccano!
Bu Yazıyı Puanlayın

1930 yıllarda bir tren yolculuğu sırasında birçok farklı grup treni ele geçirmeye çalışır. Mafya grupları, psikopatlar ve daha da tuhafı ölümsüzler.

Sıradanla olağanüstüyü oldukça başarılı bir şekilde harmanlayan ve birçok kişinin bakış açısından hikaye anlatımı konusunda yazdıkları ile birçok ödül kazanmış bir yazar olan Narita Ryohgo’nun en önemli eserlerinden biri Baccano! Hadi hemen tanıtımına geçelim.

 • Diğer İsimler: バッカーノ!
 • Bölüm Sayısı: 13
 • Yayınlanma Tarihi: 2007
 • Kaynağı: Light Novel
 • Türü: Aksiyon (Action), Komedi (Comedy), Tarihi (Historical), Gizem (Mystery), Olağanüstü (Supernatural)
 • MyAnimeList Puanı: 8.42 (303bin+ kişinin oyuyla)
 • MyAnimeList Puanı (Light Novel): 8.56 (2bin+ kullanıcının oyuyla)
 • Yazar: Ryohgo Narita
 • Yazarın önemli diğer eserleri:
 • (en az 7.5 Puan ve 10000 Oy almış Anime): Durarara!!: 8.19 (503bin+ kullanıcının oyuyla), Durarara!!x2 Shou: 8.04 (191bin+ kullanıcının oyuyla), Durarara!!x2 Ten: 8.02 (151bin+ kullanıcının oyuyla), Durarara!!x2 Ketsu: 8.11 (135bin+ kullanıcının oyuyla)
 • (en az 7.5 Puan ve 1000 Oy almış Light Novel): 8.40 (4bin+ kullanıcının oyuyla), Fate/Strange Fake (8.27 Puan, 1bin+ Oy),

Konusu

Chikago’da 1930 yıllarının başında, kıtaboyu giden bir tren olan Flying Pussyfoot, tüm kıta boyunca arkasında bıraktığı kanlı izle bir yolculuğa başlar. Aynı zamanda New York’da ise bir hırslı bilim insanı olan Szilard ve onun isteksiz yardımcısı Ennis ölümsüzlük iksirinin kayıp şişelerini aramaktadır. Diğer taraftan mafya grupları arasındaki savaş da gittikçe kötüleşmektedir. Tüm bunların temelinde ise 1711 yılında bir simyacı grubunun bir gemi yolculuğuna çıkıp orada ölümsüzlük iksirinin bedelini öğrenmesi ile başlamaktadır.

Birbiri ile bağımsız gibi görünen olaylar, bir araya geldikçe daha büyük bir hikayenin parçası olmaya başlarlar. Tüm bu hikayeler sırasında ise iyi kalpli hırsızlarımız Isaac ve Miria birçok insanı birbirine bağlamaktadır. Bütün bu insanlar kendi hırsları ve amaçları bulunmaktadır. Bu amaçlar ise hikaye farklı sınırlara doğru götürmektedir.

Ayrıca serinin hikaye anlatım tarzı ise genel hikaye örgülerinden farklı olduğunu hatırlatmalıyım. Hatta normalde opening’de tüm baş karakterler görünürken, hatta bazı yan karakterler bile, hikayenin önemli bir baş karakteri görünmemektedir. Elbette bu kişinin kim olduğunu araştırmanızı tavsiye etmem çünkü temelde önemli bir spoiler.

Baş karakterler demişken seride birçok baş karakter var. Hatta neredeyse her bölümün farklı bir baş karakteri var dersek yeridir. Toplam 13 bölüm olan bu serinin 11 adet baş karakteri var. Elbette bunun en temel nedeni ise hikaye anlatım tarzının normal hikayelerden farklı olması. Ayrıca yazar ne kadar serinin temel bir baş karakteri olmasa da eğer bir baş karakter seçecek olsa seri içinde mafya üyeliğine giriş yaptığını gördüğümüz Firo Prochainezo’nun olacağını söylemiştir.

Kısaca

Yazarın benzer bir mantığa sahip olan Durarara!! serisine de bakmanızı tavsiye etmeliyim. Benzer şekilde bu hikaye de, Durarara!! serisi de normal olayların olağanüstü olaylarla birleşmesini anlatıyor. Ayrıca Durarara!! serisinde olduğu gibi oldukça eşsiz karakterler ise hikayeyi ilgi çekici yapıyor.

Sanki olaylar birbirinden bağımsızmış gibi gösterirken gittikçe olaylar bir araya geliyor. Elbette bunu söylerken eğer seriyi beğendiyseniz iki kitap ve bir dizi önerisi de yapmam gerek. Douglas Adams’ın Ruhun Uzun Karanlık Çay Saati ve Dirk Gently’nin Holistik Dedektiflik Bürosu kitapları ve bu kitaplardan (birebir olmasa da) uyarlanan Dirk Gently’s Holistic Detective Agency dizisi de dikkatinizi çekebilir.

Şarkılar

Açılış / Opening 1

Şimdilik Baccano!’dan bu kadar. Anime tavsiyeleri ilerleyen yazılarda devam edecek. Takipte kalın.

Tüm Anime yazılarını okumak için buraya tıklayın.
Anime önerileri serisinin ilk yazısını okumak için ise buraya tıklayın.

Belph IV

Belph IV

Bir şey deniyorum...
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments