Anime İncelemeleri #1 Clannad ve Clannad After Story

Anime İncelemeleri #1 Clannad ve Clannad After Story
5.5/10 - (2 votes)

     Clannad animesini bir dram arayışında tavsiye üzerine buldum ve eski bir anime olduğundan daha da geciktirmeden onu izlemeye karar verdim. Çizimleri eski gelse de ilk bölümden hikayenin beni içine çekebilmesiyle rahatça Clannad’a başlamış oldum.

Clannad Konusu:

     Clannad Ana karakterin okulunu ve hayatını sevmeyen bir lise son sınıf öğrencisi Tomoya okozaki üzerinden başlıyor. Annesinin öldüğü ve babasının kendini içkiye verip işten kovulan ve onunla ilgilenmeyen bir yapısı olduğunu öğreniyoruz. Okulda dersleri asan ve pek bir şeyi artık umursamayan bir Tomoya’nın okula giderken okulundan kızın kendi kendine konuşmasına şahit olmasıyla aniden kıza bağlanır ve hayatı buradan itibaren değişmeye başlar.

     Tanıştığı kız Nagisa Furukawa Tomoya’nın karakterinin aksine çok utangaç ve kırılgan bir karakter. Belki de zıtlıklarının birbirlerini çekmesiyle Tomaya gözünü okulda Nagisa’dan ayıramamaya ve onunla ilgilenmeye konuşmaya başlar. Kızın sorunlarına yardımcı olmaya başlar kendiliğinden ve anime böylece oturmuş ve başlamış olur.

     Birçok karakter ve her karakterin hayatına parça parça değinerek aynı zamanda da ana hikayenin ve bu ikilin ilişkisinin ilerlemesini görürüz. Birçok kız karakterimizin hayatına derinlemesine bakarız ve onlarda Tomaoya ile birçok şey paylaşır ve ana karakterimizin kiminle bir ilişkisi olacak diye merak ederiz.

     Bu ilişki başlayana kadar Tomoya Nagisa’nın samimi ve enerjik ailesiyle tanışır ve sürekli Nagisa’dan dolayı bir araya gelirler. Tomoya onlarla beraberken aile olmanın nasıl bir şey olduğunu tekrar hatırlar ve içinde ki bu boşluğu onlarlayken gidererek kendinde ki büyük bir eksiği yani aileyi tamamlar. Tomoya bu aileyle çokça şey yaşar ve onlardan yine çokça şey öğrenir. Ancak Kendi babasıyla yüzleşebilmesi çok ayrı bir olay olacaktır.

     2. Sezonla beraber lise hayatından sonra ki hayat başlar herkes için ve maceraya bu pencereden devam ederiz. İş kaygısı, Evlilik, Çocuk gibi hayat adım adım Tomoya için gelmektedir ve bunlarla nasıl yüzleştiğini ve neler yaşadığını detaylıca görürüz.

     Anime çevre de dönen bir çok iyi kurgulanmış karkter ve olaylarla zenginleşirken bir yandan da Tomoya’nın hikayesinin ilerleyişini görürüz. Bir yandan da sürekli parça parça ilerleyen ve ara ara ana hikayeyle bağdaşan fantastik küçük bir masal görürüz. Bu bazen bölüm başlarında bazen bölüm sonlarında küçük anlardan oluşan ama İlerleyen bir hikayeye sahip olan masalımsı ve başka dünya da geçen bir hikayedir. Tüm bunlar genel olarak Clannad’ın yapısıdır.

İzledikten Sonraki Genel Görüşlerim:

     Clannad’ı bir erkek olarak 2021 yılında 24 yaşında izledim. Bunu belirtmemin nedeni insanın kendini hikayenin içinde bulması ve bu gözle animeyi izlemesidir. Kendi lise hayatım sürekli gözümün önüne geliyor sonralarda ise sanki kendi hayat mücadelemden de bazı parçalar buluyordum hikayede. Alt metin eğlence ve duygusallık barındıran bölümler güzelce ilerlerken hikayeyi merakla takip etmeye devam ettim ve kendi hayatım da gözlerimin önündeydi doğrusu.

     2. sezon after story ile bu güzel hikayeye sahip ve iyi kurgulanmış dünyada ki clannad artık biriken hikayesiyle ciddi olaylar önümüze serer ve göz yaşlarınızı tutamazsınız. Muhtemelen kendim artık yaşlarımız yaklaşan ana karakterle rahat empati kurduğumdan da yaşadığı bu olaylar bana ben yaşasam neler olurdu diye düşündürerek beni çok daha üzer.

    Karakterin bu olaylarla nasıl mücadele ettiğini ve neler yaşadığın görmek etkileyiciydi ve Sonuna kadar merakla takip ettim. Anime bittiğinde ise tüm hikaye gözlerimin önünden geçip duruyordu. Eğlendim, Düşündüm ve üzüldüm bu animeyi izlerken. Kendim için de bazı şeyleri alarak içimde hala garip duygularla bu yazıyı yazıyorum spoiler vermeden.

    Bazı bölümler daha sıkıcı olabilir anime ama hayatta öyle değil midir zaten. Clannad da hayattan bir parçaydı bence ve insanlara daha derinden bakabilmemi sağladı. Bunlar benim kendi düşüncelerimdi tabi sadece sizlerle de bitirdiğimde ki duygu ve düşüncelerimi genel olarak paylaşmak istedim bu yazıyla.    

Açılış Şarkıları:

Açılış 1:

Açılış 2:

Hüseyin sarı

Sarımtırak

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments